Yumurtlamanın olmamasına bağlı infertilite nedir ?  6 Temmuz 2013

Yumurtlamanın olmamasına bağlı infertilite nedir ?

Kadının adet düzeni, yumurtlama hakkında oldukça önemli ip uçları içerir. Düzensiz veya anormal yumurtlama tüm infertil kadınların %25’inde saptanır.

Bazal vücut ısısı takibi, yumurtlamanın olup olmadığının saptanması için oldukça basit ve ucuz bir yöntemdir. Yumurtlama sonrasında salgılanan progesteron hormonu rahim içini, adetten 12. ila 16. gün öncesinde döllenmiş yumurtanın tutuna bilmesi için hazır hale getirir.

Bazal vücut ısısı için kadın her gün, güne uyandıktan sonra yataktan kalkmadan, ağız yolu ile vücut ısısını ölçerek, adet gününe göre not eder. Normalde yumurtlama sonrasında salgılanan progesteron hormonuna bağlı olarak adet döneminin ortasına rastlayan bir dönemde vücut ısısı ortalama yaklaşık olarak 1. derece yükselir. Ancak yumurtlama olmaz ise ısı değişimi olmaz. Bu takip, soğuk algınlığı gibi vücut ısısını etkileyen birçok faktörden etkilenebileceğinden dolayı kesinlik taşımaz.

Uzman doktorunuz yumurtlamanın takibi için sizden, yumurtlamayı uyaran ve salgılandıktan sonra idrarla atılan ‘luteinize olarak adlandırılan hormonu’ (LH) saptayan oldukça özel idrar çubuklarını kullanmanızı isteyebilir.

Beklenen adetten 1. ila 3. gün önce rahim iç yüzünden alınan (endometrial) biyopsiler yumurtlamanın olup olmadığı konusunda oldukça yardımcıdır. Biyopsi işlemleri ile progesteron hormonunun yeterli salgılanıp salgılanmadığı da değerlendirilebilir. Fakat günümüzde yerini yumurtlamanın varlığını gösteren progesteron hormonu düzeyinin kanda ölçümü almıştır.

Ultrasonografik takipler ve 28. günde bir adet gören kadınlarda 19. ila 24. günler arasında yapılan kanda progesteron hormon düzeylerinin ölçülmesi, yumurtlamanın varlığını teyit etmeye oldukça yardımcı olur.

Yumurtlama ilaçları ile kadınların ortalama yaklaşık olarak yüzde 80’ninde yumurtlama sağlanabilir. Başka bir neden yok ise ilk 6. yumurtlama tedavisi döneminde çiftlerin yarısından çok daha fazlası gebe kalabilir.

Doç. Dr. Kubilay VİCDAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yumurtlamanın olmamasına bağlı infertilite nedir ? Yumurtlamanın olmamasına bağlı infertilite nedir ? Yumurtlamanın olmamasına bağlı infertilite nedir ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.