Yumurtlama Günü Nasıl Anlaşılır ?  8 Haziran 2013

Yumurtlama Günü Nasıl Anlaşılır ?

Ovulasyon (Yumurtlama) Günü Nasıl Anlaşılır ?

Yumurtlama Günü Nasıl Anlaşılır ?

Yumurtlama Günü belirli bir yaş ve dönemden sonra her kadının hayatına giren bir döngüdür. Bu sebeple yumurtlama günü Cinsel sağlığına önem veren her Kadın tarafından bilinmesi gereken bir dönemdir. Vücuttaki fiziksel değişimler gözlenerek (örnek; Adet Dönemi) gününde hesaplanabilir. Unutulmaması gerekir ki yumurtlama süreci Hamilelik için en uygun dönemdir. Buna bağlı olarak, Gebelik şansı oldukça yüksektir. Bu sebeple Hamilelik istemeyen Kadınlar, yapacağı bir çizelge sayesinde hesapladıkları Yumurtlama Günleri süresinde ilişkiye girmez ve bu günü bir çeşit Doğum Kontrol Yöntemi olarak kullanırlar. Ancak bilinmelidir ki yumurtlama günlerinin bir önceki ile aynı zamana gelme ihtimali çok düşüktür ve kesin değildir. Bu dönemde için uzmanlar tarafından yapılan bazı araştırmalara göre, kadınlarda fiziksel olarak olumlu yönde çeşitli değişimler saptanmıştır. (Örnek; ten renginin değişmesi ve dudakların büyümesi vs..)

Ovulasyon günü her kadına göre farklılık gösterebilir. Bunu anlamak için bazal temperatür adı verilen bir ölçüden yararlanılır.

Yumurtlama (Ovulasyon) bir sonraki adet döneminin başlangıcından 14 gün önce gerçekleşir.

Adet siklusları 28 gün süren kadınlarda ovulasyon 14. gün de gerçekleşir. Adet siklusu 35. gün süren bir kadında ovulasyon (35 – 14: 21) 21. günde gerçekleşirken , 25. gün süren bir kadında (25 – 14: 11) 11. günde gerçekleşir.

Beden derecesi ile her sabah alınan beden ısısı devamlı olarak oluşturulan bir takvime not edilir. Beden ısısının hafif yükselme yaptığı gün (çoğunlukla adetin 15 – 16. günlerine rastlar) kadının yumurtladığı gündür.

Yumurtlama takibi nasıl yapılır? Yumurtlama belirtileri nelerdir?

  1. Göğüslerde hassasiyet hissetmek.

  2. Kasıklarda ve karın bölgesinde ağrı, rahatsızlık hissi.

  3. Vaginal akıntıların çoğalması.

  4. Vücut sıvısının artması.

Eczanelerde satılan Ovulasyon Belirleme Testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Vücut ısısı takip yöntemi

Adet düzeni değişmeyen kadınların adet döneminde vücut ısıları 36. ila 37. derece arasında değişirken bu sayı yumurtlama döneminde ya da yumurtlama dönemine yakın 37. derecenin üzerine çıkabiliyor. İkinci adet periyodundan sonra ısı derecesi, 37. derecenin altına düşmesi Gebelik riski taşımaz. Ancak vücut ısı 37. derece ve üzeri olursa Gebelik durumu söz konusudur ve vücut ısı Doğum sürecine kadar sabit kalır.

Rahim ağzı pozisyonu ve rahim ağzı yumuşama testi

Rahmin vajina içerisindeki başlangıç bölümü her adet döneminde farklı bir görünüme sahip olur. Anne adayının rahim ağzının adet dönemine oranla çok daha yumuşak olduğunda yumurtlama döneminde olduğu anlaşılabilir. Kesin ve güvenilir sonuçlar vermediğinden günümüzde kullanımı çok nadirdir.

Rahim ağzı salgısı uzama testi

Rahim ağzındaki yapışkan maddenin adet ve yumurtlama dönemi süresince izlenmesi yumurtlama sürecinin belirlenmesinde kullanılabilir. Adet döneminin başında bu salgı mat, kalın ve uzaması az haldedir. Yumurtlama döneminden bir (1) veya iki (2) gün önce ise, kaygan, berrak ve elastik şekildedir. Adet döneminde ise, rahim ağzında çok az salgı bulunur veya hiç bulunmaz.

Yumurtlama testi yöntemi

Tıbbi marketler ve Eczanelerde satılan Testler üzerine damlatılan tükürük ya da kan örnekleri ile de yumurtlama günleri tespit edilebilir. Testin pozitif şekilde sonuçlanması Anne adayının yumurtlama döneminin içerisinde olduğunu gösterir.

Ultrason ile takip

Doktor yardımı ile yapılan ve yumurtlama gününün tespitinde en güvenilir ve en etkili yöntemdir. Rahim içerisindeki foliküllerin boyutuna göre yumurtlama günü en doğru şekilde hesaplanır.

Yumurtlama Günü Nasıl Anlaşılır ? Yumurtlama Günü Nasıl Anlaşılır ? Yumurtlama Günü Nasıl Anlaşılır ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.