Vajinal Doğumun Avantajları Nelerdir?  1 Haziran 2013

Vajinal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Bebek sahibi olacağınızı öğrendiğiniz andan itibaren aklınıza pek çok soru gelir. Kafanızı karıştıran onca soru işaretine rağmen, tatlı bir telaşla doğumun nasıl olacağını düşünürsünüz.

Vajinal Doğum, en naturel Doğum şeklinden birisidir. Vücudunuz hiçbir tıbbi müdahale gerçekleşmeden doğurmaya programlıdır. Vajinal Doğum, Doğum sürecinin en önemli parçasıdır. Ve anneye katılımcısı olduğunu hissettirir. Annenin Doğum esnasında ıkınması, bebeğin Doğum kanalından ilerleyip doğması açısından gerekli ve çok önemlidir.

Vajinal doğumdan sonra hastanede daha az zaman geçirirsiniz. ( Sorunsuz bir Vajinal Doğum sonrası, genellikle 24 saat )

Doğum sonrası iyileşme döneminiz çok daha hızlıdır ve Sezaryan doğuma göre daha az ağrılıdır.

Vajinal doğumda, bebeğin, ”Yeni doğanın geçici takipnesi = TTN” adı verilen bir tür geçici solunum rahatsızlığını geçirme olasılığı çok daha düşüktür. TTN, Prematüre Doğan ve miadında Sezaryan doğan bebekler arasında daha sık görülen, ve tedaviyle 2–3 gün içinde düzelen solunum problemidir. Vajinal doğumlarda bu rahatsızlık çok daha az görülür. Çünkü Doğum kanalında ilerlerken oluşan baskı sayesinde akciğerlerden bu rahatsızlığa yol açan sıvı atılır, ve Natürel Doğum ”Epinefrin” hormonu salgılanması arttırır, bu durum Bebek akciğerlerinden sıvıyı temizler.

Vajinal doğumla doğan Bebekler ileride Astım, Besin Allerjinleri, Laktoz İntoleransı vs.. gibi rahatsızlıklar daha da az görülmektedir. Bunun, bebeğin Doğum kanalında faydalı bakterilere maruz kalması ile ilişkin olduğu tahmin edilmektedir.

Anne emzirmeye daha çabuk ve etkili başlar, bebekle ilk temas daha erken ve daha kuvvetli olur.

Doğum Sonrası Kanama, iç organ hasarı, derin damarlarda kan pıhtısı vs.. oluşumu gibi riskler vajinal doğumda daha az görülmektedir.

Bir sonraki gebeliklerde Doğum eylemi daha kısa ve daha kolay olacaktır.

Vajinal Doğumun Avantajları Nelerdir? Vajinal Doğumun Avantajları Nelerdir? Vajinal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.