Tüplerin Tıkalı Olmasına Bağlı Kısırlık  4 Temmuz 2013

Tüplerin Tıkalı Olmasına Bağlı Kısırlık

Kadına bağlı kısırlık nedenlerinin önemli bir bölümünü tüplerde olan problemler oluşturmaktadır.

İnfertilite nedeniyle başvuran çiftlerde yapılan muayene ve ultrasonografi ve sperm tahlili normal sonuç vermiş ise mutlaka bir rahim filmi yani histerosalpingografi çekilerek kanalların durumunun değerlendirilmesi oldukça önerilir.

Özellikle sık sık akıntılı vaginal enfeksiyon geçirmiş, daha önce tüberküloz yani verem tanısı konulmuş, birden fazla kürtaj geçirmiş, sezaryen ya da patlamış apandisit gibi karın içi ameliyat geçirmiş hanımlarda tüplerde sorun olma olasılığı oldukça yüksektir.

Genellikle rahim filminde tüplerden bir ya da ikisinde tıkanıklık tespit edilmiş ise ya da kapalı olduğu yönünde şüpheler var ise bir sonraki aşama laparoskopi denilen bir ameliyattır. Laparoskopi göbekten ışıklı bir aletle girilerek tüplerin açık olup olmadığını, eğer varsa karın içi yapışıklıkları ve diger anormallikleri tespit etmemizi ve hatta bu yapışıklıklara ve anormalliklere müdahale etmemizi mümkün kılan bir yöntemdir. Tüplerin geçirgenliğini değerlendirmede laparoskopi en iyi ve en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir.

Eğer tüplerden biri açık diğeri kapalı tespit edilmiş ise aşılama tedavisi denenebilir. Hatta bu durumlarda ihtimal düşük olsa da kendiliğinden gebelik şansı da mevcuttur. Fakat ozellikle hasta yasinin yuksek ya da evlilik suresinin uzun oldugu durumlarda uzun süreler kendi haline bırakıp beklemek veya aşılamalarla vakit geçirmeyi tavsiye etmekteyiz. Bunun sebebi genel olarak tek tüpün kapanmasına yol açan nedenin diğer tüp açık görünse bile çok az veya onu da etkilemiş olabilecegidir.

Eğer rahim filmi ile her iki tüp de kapalı olarak tespit edilmiş ve cerrahi olarak açılamamiş hastalarda direkt olarak tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır.

Rahim filminde tıkanıklıkla beraber tüplerin içinde sıvı birikimi yani hidrosalpenks gözleniyor ve bu yapılar ultrason ile de izlenebilir hale geldiği durumlarda da tüp bebek tedavisi işlemi uygulanmalıdır. Ancak böyle bir durumda tüp bebek tedavisine geçmeden önce tüplerin bu hasarlı yani içi sıvı dolu bölümleri laparoskopi ile çıkarılmalıdır. Bu sıvı içeriğinin embriyolar rahme transfer edildikten sonra embriyonun rahim içinde yerleşmesi ve gelişmesi üzerine kötü etkiler yaratabileceği düşünülmektedir.

Op. Dr. Levent ŞAHİN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Tüplerin Tıkalı Olmasına Bağlı Kısırlık Tüplerin Tıkalı Olmasına Bağlı Kısırlık Tüplerin Tıkalı Olmasına Bağlı Kısırlık

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.