Tüplerin kapalı olmasına bağlı infertilite nedir ?  6 Temmuz 2013

Tüplerin kapalı olmasına bağlı infertilite nedir ?

Gebelik için açık ve sağlıklı fallop kanalları gereklidir. Fallop tüplerinin oldukça hassas ve detaylı bir iç yapısı vardır.

Bu yapıdaki bir bozulma yumurtanın taşınmasını ve dolayısıyla döllenme olayını oldukça engelleyebilir. Eğer yumurtalığa yakın olan uç etkilenmiş ise yumurtanın yakalanıp tüp içine alınması bozulabilir, fakat en ağır durumlardan biriside tüpün tamamen tıkalı olduğu durumdur.

Tüpteki tıkanıklık genital yolla tüpe ulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanabileceği gibi karın içindeki diğer enfeksiyonlar nedeniylede meydana gelebilir (örnek. appendisit).

Bunun yanı sıra dış gebelik sonucunda hasta tüplerinden biri ya da her ikisi de kaybedilmiş olabilir. Tubal infertilite tüm infertilite nedenleri arasında ortalama yaklaşık olarak yüzde 35’lik bir paya sahiptir. Bu konuya açıklık kazandırmak için, rahim filmi (HSG) ve/veya laparoskopik incelemeler gereklidir. Özellikle 35. yaşına yaklaşan infertil kadınlarda laparoskopik inceleme geciktirilmemelidir. Genç kadınlarda uzman doktor uygun görür ve karar verir ise, laparoskopiyi ileri aşamalara ertelenebilir.

Ancak tedavi ile 6. ila 12. ayda gebelik elde edilememişse laparoskopi hemen her zaman önerilir. Laparoskopi sırasında kanallarda sorun (tıkanıklık, yapışıklık, ya da hasar) tespit edilebilir. Hafif olanları, mikrocerrahiden oldukça fayda görebilir. Aşırı derecede hasarlı kanalların varlığında ise gebelik şansı ancak tüp bebek (IVF) yöntemi ile sağlanabilir.

Doç. Dr. Kubilay VİCDAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Tüplerin kapalı olmasına bağlı infertilite nedir ? Tüplerin kapalı olmasına bağlı infertilite nedir ? Tüplerin kapalı olmasına bağlı infertilite nedir ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.