Tüp Bebek Uygulaması Sırasında Karşılaşılabilecek Sorunlar  5 Temmuz 2013

Tüp Bebek Uygulaması Sırasında Karşılaşılabilecek Sorunlar

Tüp Bebek Uygulaması Sırasında Karşılaşılabilecek Sorunlar Nelerdir?

Tedavinin iptal edilmesi: Hastaların tedaviye beklenen yanıtı vermemesi, yeterli sayıda yumurta oluşmaması durumunda olur. Yaklaşık olarak bu oran 7’de 1’dir.

Yumurta bulunamaması: Nadiren overle ilgili problemler, çok daha sık olarak yumrta toplama işlemi öncesinde yumurtlama olması ya da ultrason ve E2 takipleri normal olmasına karşın follikülden yumurta çıkmaması (Empty follikül sendromu) neticesi oluşur. EFS tüm siklusların yüzde 2. ila yüzde 7’sinde görülür ve özellikle kadın yaşını ileri olması halinde tekrarlama olasılığı yaklaşık olarak yüzde 20’ye kadar yükselir.

Transfer zorluğu: Kadının anatomik problemleri nedeniyle embriyo transferi oldukça zor olabilir. Bu gibi durumlarda gebelik şansı oldukça düşmektedir.

Sperm bulunamaması: TESE uygulanan hastaların yaklaşık olarak yüzde 40’ında sperm bulunamaz ve tedavi sonlandırılmak zorunda kalınır.

Döllenmenin olmaması: Yumurta toplama işlemi uygulanan kadınların yaklaşık olarak yüzde 5’inde görülür. Çoğunlukla düşük sperm sayısına veya yumurta ile ilgili problemlere bağlı olsa da her zaman nedenini ortaya koymak mümkün olmayabilir.

Gebelik testi öncesi kanama: Test gününden önce kanaması olanlarda gebelik şansı düşmekle birlikte gebelik olmadığı anlamına gelmez.

Dış gebelik olasılığı: Tüp bebek uygulamalarından sonra dış gebelik ihtimali yaklaşık olarak yüzde 1. ila yüzde 3. arasındadır. Tüplerle ilgili ameliyat ya da hasarlanma öyküsü olan kadınlarda görülme ihtimali artar. Çoğunlukla kahve rengi, lekelenme şeklinde vajinal kanama ve kasık ağrısı vardır ve seri kanda gebelik testi (beta HCG) takibinin yanında vajinal ultrason ile tanınabilir.

Ovarian Hiperstimülasyon sendromu (OHSS): Bazı kadınlarda yumurta üretimini artırmak için kullanılan ilaçlara karşı overlerin aşırı cevap vermesi nedeni ile oluşan bir durumdur. Kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Hastalarda uyarılmayı izleyen 2. hafta içerisinde bazı yan etkiler meydana gelebilir. Bu durum karın boşluğu ile diğer vücut boşluklarında sıvı toplanması şeklinde ortaya çıkar. Belirtiler şişkinlik, alt karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, ağır vakalarda nefes darlığı ve kan pıhtılaşmasında artış şeklindedir. Tüp bebek uygulanan hastaların çoğunda hafif belirtiler görülebilmekle birlikte hastaların yaklaşık olarak ortalama yüzde 5’inde durum giderek daha şiddetlenir ve bu hastaların hastanede yatarak tedavisi gereklidir. OHSS açısından riskli olan kişilerde tedavi iptal edilebilir ya da yumurtalar toplandıktan sonra embriyo transferi ertelenebilir ve yumurtalar dondurulabilir veya ilaç dozu düşürülebilir…

Op. Dr. Tolga ECEMİŞ

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Tüp Bebek Uygulaması Sırasında Karşılaşılabilecek Sorunlar Tüp Bebek Uygulaması Sırasında Karşılaşılabilecek Sorunlar Tüp Bebek Uygulaması Sırasında Karşılaşılabilecek Sorunlar

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.