Tüp bebek tedavisinde psikolojik destek  11 Haziran 2013

Tüp bebek tedavisinde psikolojik destek

Tüp bebek tedavisinde psikolojik destek 

Eşlerin birlikte yola çıktıkları bu süreç evlilikleri için oldukça önemli bir sınavdır. Tüp Bebek Tedavisi, tedavi sürecine bakış açısı, eşlerin birbirine yaklaşım biçimi ve evliliklerinde yükledikleri anlam çok önemlidir. Tedavi sürecindeki ilk başarısızlıklar sonucunda suçluluk duyguları, yaşanan hayal kırıklıkları problemi ortadan kaldırmadığı gibi evlilik için de oldukça zorlu bir süreç yaratmaktadır.

Bu tedavi sürecinde eşler birbirine mutlaka destek olmalıdır. Kadın ve Erkek duygularını açıkça ifade edebilmelidir. Var olan durum ile ilgili bir çözüm planı oluşturmalı ve ilişkilerini, evliliklerini koruma altına almaları gerektiğinin farkına varmalıdır. Eşler; hastaneye ilk adım attıkları andan itibaren, tedavi olmaya gidene kadar bu olumlu düşünce süreci içinde olmalı ve ortak oluşturulan bu plana uyum sağlamalıdır. Yapılan doktor kontrollerinde eşlerin birbirlerine sağlamış olduğu duygusal destek, evlilik süreci ve tedavi açısından oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Yöntemi birden fazla denenebilir. İlk tedavi süreci başarısız olan çift umutsuzluk duygusuna kesinlikle kapılmamalıdır. Bilinmeli ki, diğer denemelerde Bebek sahibi olan çiftlerin sayısı da pek az değildir. Tüp Bebek tedavisinde sosyal çevrenin beklentileri kişide kaygı yaratabilir. Tedaviden her döndüğünüzde kayınvalidenizin veya karşı komşunuzun gözlerindeki meraklı bakış ve “”Nasıl geçti?, Ne oldu?, Doktor ne dedi?, İyi misin?”” gibi soruları sizi delirttiği gibi de, çileden çıkarabilir. Buna önlem almak için; eşinizle birlikte tedaviye başlamadan önce bilgilendirilecek kişilerle (güvenebileceğiniz ve psikolojik açıdan size destek olabilecek kişiler) ilgili olarak bir liste yapmalı ve buna listeye birlikte uymalısınız. Televizyon izlerken, yolda yürürken, hastaneye her gittiğinize bir Anne veya Bebek sahnesi ile karşılaşabilirsiniz ve bu duyguya siz de sahip olmak isterken karşınızdaki kişinin bu duyguları yaşamasından hoşlanmayabilirsiniz. Ancak bu durumu kabullenmiş ve duygusal açıdan güçlü bir şekilde tedaviye devam etmelisiniz.

Tüp Bebek tedavisinde Psikolojik Destek oldukça önemlidir. Bir çok Tüp Bebek Merkezi artık bünyesinde bir Psikolog bulundurmaktadır. Doktorunuzun önerileri dahilinde size sunulan bu Psikolojik tedaviyi kabul etmelisiniz ve çevrenizdeki kişilerle bu durumu paylaşmak, konuşmak, ben halledebiliyorum veya üstesinden gelebiliyorum demek, yaşadığınız bir takım duyguları yok saymak ruh sağlığınız ve evliliğiniz için oldukça tehlikeli olabilir. Özellikle de tedavi sonucunda Gebelik gerçekleşmiyorsa bir Psikolog Desteği alınması çiftler açısından oldukça sağlıklı olacaktır. Tedavi sonrasında eşlerde bir takım Psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir, bir bebeğe sahip olamadığını öğrendiği anda kişinin yaşamı anlamsızlaşmakta, başarısızlık, suçluluk ve yalnızlık duyguları ortaya çıkabilmektedir. Dışarı çıkma, çaresizlik, kimseyle görüşme ve konuşma istememe, eşle şiddetli çatışmalara girme, içe kapanma, cinsel yaşamda problemler, belirtileri gibi Depresyon ve bir takım kaygı bozuklukları görülebilir. Tedavi sürecinde eşlerin birbirine sağlamış oldukları duygusal destek eğer çok güçlü olursa başarısız sonuçlanan tedavi sonrasında Psikolojik bir rahatsızlıkla karşılaşma olasılığı oldukça azdır.

Psk. Eda GÖKDUMAN

Psikoloji

www.edagokduman.com

Tüp bebek tedavisinde psikolojik destek Tüp bebek tedavisinde psikolojik destek Tüp bebek tedavisinde psikolojik destek

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.