Tüp Bebek Nedir  10 Haziran 2013

Tüp Bebek Nedir

Tüp Bebek Nedir ?

Hayatımıza son 20 yılda giren ve bizim için hızla sıradan bir yöntem haline gelen Tüp Bebek uygulaması nedir ve nasıl yapılır? Sorularınızın cevabını burada bulabilirsiniz.

Tüp Bebek uygulamasını kısaca özetlemek gerekirse, Erkek ve Kadın üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenme işlemi diyebiliriz.

Bu yöntemde Kadın ve Erkek üreme hücreleri vücut sıcaklığındaki, uygun ve stabil bir ortamda 48 saat bekletilir. Bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık yarısında döllenme oluşur. Bu döllenmiş yumurtalar Embriyo (cenin) olarak isimlendirilir ve son hedef olan Kadın rahmine yerleştirilir.

Embriyolar rahim içerisine rahim ağzından ince bir katater yardımı ile yerleştirilir. Bu işlemler sonucu kadınların ortalama % 50’sinde Gebelik oluşur. Ancak bu gebeliklerin bir kısmı düşük ile sonlanır. Tedaviye giren çiftlerin uygulama başına yaklaşık % 40’ında çocukları olur. Bu oran birçok uygulama sonucu ortalama % 70 – 80’lere çıkabilir. Geri kalan % 20 – 30’luk grup modern tıbbın bütün olanaklarına rağmen günümüzde Çocuk sahibi olamaz.

Tüp Bebek yöntemlerinde çeşitli ilaçlarla (Menogon, Gonal-F, Puregon) kadının yumurtalıklarının uyarılması sağlanır. Yumurtalıkların uyarılmasının amacı, Embriyo oluşturmaya aday çok sayıda yumurta elde etmek. Çok sayıda embriyonun rahim içine yerleştirilmesinin (embriyo transferi) Gebelik şansını artırdığı görüldü (gebelik oranları, bir embriyo yerleştirildiğinde ortalama %10, üç embriyo yerleştirildiğinde ise ortalama %40 -50 civarında).

Tüp Bebek hakkında genel bilgiler

Tüp bebek, klasik yöntemler ile Gebe kalamayan kadınlarda uygulanan bir tedavi şekli. Erkek (sperm) ve dişi (yumurta) döl hücrelerinin laboratuar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyoların, rahime transferi ilkesine dayanır. Laboratuar koşullarında gerçekleştirilen döllenme, kendiliğinden (in vitro fertilizasyon) veya insan eliyle, tek yumurta içine tek sperm verilmesi ile (mikroenjeksiyon) sağlanır.

Tüp Bebek, önceleri enfeksiyon ya da cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlarda uygulanmaya başlanmış, kısa bir süre sonra ise, kısırlığa yol açan diğer nedenlerin tedavisinde de kullanılır hale gelmiş. Bugün, Endometriozis, nedeni açıklanamayan Kısırlık olguları ve erkeğe bağlı kısırlıkta, Tüp Bebek yöntemleri ile çok daha başarılı sonuçlar alınır.

Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon, sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde bir devrim olarak nitelendiriliyor.

Tüp Bebek Nedir Tüp Bebek Nedir Tüp Bebek Nedir

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.