Tüp Bebek Nedir  6 Temmuz 2017

Tüp Bebek Nedir

Tüp Bebek Nedir

Klasik yollarla ya da küçük tedavilerle gebelik sonucuna ulaşamayan çiftler için uygulanan tüp bebek yöntemi, erkek ve kadından alınan üreme hücrelerinin dış ortamda döllenerek tekrar rahme yerleştirilmesi operasyonudur.

Tüp bebek yöntemi, tıpkı insan vücudunda bulunan koşullara uygun bir ortamda uygulanır. İki çeşit dölleme yöntemi vardır; birincisinde yumurtanın döllenebilmesi için yumurtanın olduğu ortama yeterli miktarda sperm bırakılır ve bu en bilindik tüp bebek yöntemidir.

İkinci yöntemde ise mikroskop ve özel yöntemlerle her yumurtanın içerisine birer sperm yerleştirilir. Mikroenjeksiyon diye bilinen bu yöntemin adı İntrastoplazmik Sperm Enjeksiyonu ’dur ve döllenme, gebelik oranları bu yöntemde daha yüksek şekilde gerçekleşmektedir. Ülkemizdeki kliniklerin bu yöntemi tercih etme sebebi de budur. Döllenmiş yumurtaların yaklaşık % 75’i döllenir ve rahim ağzından geçirilen kateter vasıtasıyla rahme yerleştirilir. Bu işlemin yapıldığı kadınların yaklaşık yarısında gebelik gerçekleşse de bazılarında düşük meydana gelir. Yani genelleme yapacak olursak bu kadınların % 40’ı çocuk sahibi olabilmektedir ve daha fazla uygulama sonrası bu oran % 70 ve % 80’lere yükselebilir. % 20 ila % 30 arası gruplar ise tüm çabalara rağmen çocuk sahibi olma şansına erişememektedir.

AşılamaBir çok ilaç yardımıyla tüp bebek tedavisi desteklenerek gebelik ihtimalinin çoğaltılması amaçlanmaktadır. Bu ilaçlar kadın yumurtalıklarında birden daha fazla yumurtanın hazır olmasına olanak sağlar. Embriyo transferiyle bir embriyo bırakıldığında yaklaşık %20, 3 embriyo bırakıldığında ise % 50’ye varan oranlarda başarı sağlanır.

Tüp bebek tedavi yöntemleri, uygulanmaya başladığı yıllarda enfeksiyon ya da işlem sonrası tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlara yönelikti fakat çok geçmeden kısırlığa sebebiyet veren sebepleri tedavi etmek için de uygulanır oldu. Söz konusu bilinemeyen nedenler, Endometriozis ve erkekten kaynaklı kısırlıkta başarılı sonuçlara ulaşıldı.

Mikroenjeksiyon yönteminin de tedavi yöntemlerine eklenmesiyle birlikte sperm sayısı düşük olan, menisinde hiç hücre bulunmayan erkekler de tedavi olma ve çocuk sahibi olabilme şansına erişebilmektedir.

 

Tüp Bebek Yöntemleri

 

1-Assisted Hatching veya yardımla tomurcuklanma/ destele yuvalanma:

35. yaş üzeri kadınlarda embriyonun rahim iç duvarına yerleşmesini dolayısıyla gebelik şansının artmasını sağlamak üzere lazerle embriyo kabuğuna delik açma işlemidir. Özellikle yumurta kabuğunun kalın ve ard arda rahime tutunma güçlüğü görülen anne adaylarında başarı oranı yaklaşık olarak ortalama yüzde 10. ile 15. artırılabilmektedir.

2-Biolojik Tutkal:

Bazı besi yerleri normalde de anne rahminde de bulunan bir enzimle zenginleştirilerek embriyonun tutunması ve gebelik devamını artırması amaçlanmaktadır.

3-Endometrium Kültür:

Yapay rahim de denilen bu yöntemde daha önce sık düşük yapan anne adaylarında laboratuar şartlarının anne rahmine benzetilebilmek için önce endometrium biopsisi yapılır. Bu materyalin kültürle çoğaltılması sonucu oluşturulan besi yerinde büyütülen embriyo anne rahmine transfer edilebildiğinde tutunma şansının yükseldiği görülmüştür.

4-İnvitro maturasyon veya İlaçsız tüp bebek:

Vücudu yumurtlama ilaçlarına reaksiyon veren, direnç gösteren veya sağlık nedeniyle bu ilaçlardan kullanmak istemeyen kadınlarda doğrudan vücudun uyardığı kadar yumurta toplanıyor veya yumurta 12-13 mm çapına kadar uyarıldıktan sonra toplanıp laboratuar da geliştirilerek tüp bebek uygulanabiliyor. Böylece yan etkilerden kaçınıldığı gibi maliyette düşürülmüş oluyor.

5-Sperm sayısı az olanlarda (IMSI) yöntemi:

Yeni uygulanan bir yöntem olup ilk sonuçlar oldukça umut vericidir. Bu yöntemde 6. ila 12. bin kez büyütülen spermler arasında en iyi spermler seçilerek başarı artırılabilmektedir.

6-Sperm mıknatısı:

ABD Yale üniversitesinde geliştirilen bir yöntemle erkekten alınan meni özel bir protein içeren sıvıyla karıştırılıyor. Burada bu proteine yapışan spermler genetik yönden sağlıklı olduğu düşünülerek sağlıklı gebelik oranını arttıracağı düşünülüyor. Henüz deneme aşamasında olan Sperm mıknatısı yöntemi kesinlikle gelecek vaat ediyor.

7-HLAG-5 Testi:

Kaliteli embriyo seçmek üzere geliştirilen bu yöntemde de rahime tutunabilecek en iyi embriyolar seçilebileceği için sağlıklı gebelik oranı kesinlikle artacaktır. Henüz deneme aşamasında olan bu yöntemde de oldukça büyük sonuçlar beklenmektedir.

8-Yumurta Dondurma:

Şu ana kadar sperm ve embriyo dondurulup çözüldüğünde yaklaşık olarak ortalama yüzde 75’lere varan sağlıklı sonuç alabilmek olasıdır. Şimdilerde vitrifikasyon denilen hızlı dondurma yöntemiyle yumurtalar da dondurula bilmekte ve çözüldüğünde döllenme özelliğini büyük ölçüde koruyabilmekte.

9-Kök Hücreden Sperm Üretilmesi:

Kök hücreden hızla sperm oluşturma çalışmaları devam etmektedir. Hayvan deneyleri sonucu başarılı gebelikler elde edilmiş olup insanda da uygulanması heyecanla beklenmektedir.

Klinik tedavide uygulanan yeni yöntemlere her gün bir yenisi eklenmektedir. Amaç hastaya daha az zahmet veren, çok daha az masraflı ve yan etkisiz yöntemlerle çok daha büyük başarı elde etmektir.

Tüp Bebek Nedir Tüp Bebek Nedir Tüp Bebek Nedir

Bu yazı yoruma kapalıdır.