Tek Ebeveynli Hayatın Çocuk Gelişimine Etkisi  16 Haziran 2018

Tek Ebeveynli Hayatın Çocuk Gelişimine Etkisi

Bir çocuğun bir anne veya baba tarafından çeşitli nedenlerle tek başına kalmak zorunda olması, hem ebeveyn hem de çocuk için travmatik sonuçlara yol açabilir. Bu konuda uzmanlar her zaman önerilerde bulunmakta ve boşanma sonrasında çocuklardan kesinlikle boşanılmadığını hatırlatmaktadır.

Tırnak yemek, derse ilgisiz kalmak, davranış problemleri, uyku problemleri, ergenlik döneminde okul problemleri, arkadaşlık problemleri görülebilir.

Yalnız çocuklarına bakmakta olan ebeveynler, dünyadaki hızlı büyüyen boşanma oranları ya da anne-babasının hayatını kaybetmesi gibi zor bir süreçle karşı karşıya kalabilir. Tek bir ebeveyn ile büyümek, çocuklar için de travmatik olabilir. Bu, esas olarak anne ve baba arasındaki ani kayıp ve uyumsuzluktan kaynaklanır. 0-6 yaşlarındaki bir çocuğun anne olmadan büyümesi daha zordur çünkü çocuklar bu zamanlarda ebeveynlerinden temel duyguları öğrenirler.

Ebeveynler Ayrılsalar Bile, Çocuklarla Paylaşımlar Devam Etmeli

Bekar ebeveyn olmak hem ekonomik hem de psikolojik zorluklara neden olmaktadır. Çocuklar özellikle küçük ve özel bir ihtiyacı olduğu sürece anneleriyle birlikte yaşarlar. Özellikle, çalışan anneler, çocuklarına vermek zorunda oldukları enerji, zaman ve bütçe sorumluluğu ile çalışmalarına harcadıkları zamanı yönetmekte zorlanırlar. Anne ve baba çocuğun finansal ve duygusal ihtiyaçlarını ortak bir şekilde karşılayıp hayatlarına devam ettiklerinde, ebeveynlerin evdeki zorlukları azalır.

Ebeveynlerin Zaman Ayırması Gerekiyor

Çocukla beraberyaşayan anne ya da baba çocuğun önceliği olur. Kişi, çocuğu mutlu olduğu için mutlu olmalıdır. Bir çocukla iletişim, bir yetişkinle iletişim kurmaktan farklıdır. Yani, evde başka hiç kimse yoksa, ebeveynlerin sosyal iletişim ihtiyaçlarından kurtulmanın yollarını bulmaları gerekir. Çocuk diğer ebeveyndeyse, kendisi için günlerini programlamalıdır.

 

Tek Ebeveynli Hayatın Çocuk Gelişimine Etkisi Tek Ebeveynli Hayatın Çocuk Gelişimine Etkisi Tek Ebeveynli Hayatın Çocuk Gelişimine Etkisi

Bu yazı yoruma kapalıdır.