Stressiz bebek iyi besleniyor  10 Ağustos 2013

Stressiz bebek iyi besleniyor

Brezilya’daki Rio Grande do Sol Üniversitesi’nde yapılan araştırma, strese maruz kalan bebeklerin ileride kötü beslenme alışkanlığı edinmeye daha meyilli olduğunu gösterdi.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, stres hormonu salgılaması için yavru farelerin doğumdan hemen sonra yuvada kalma süresini kısalttı. Yetişkin hale geldiğinde bu farelerin kaygıları, strese verdiği tepkiler ve beslenme biçimi incelendi. Doğumdan hemen sonra strese maruz kalmanın fareler üzerinde büyük etkisi olduğu görüldü.

Bu farelerin, stres ve endişe durumda kortikosteroid adı verilen stres hormonu seviyesinin en üst düzeye çıktığını belirten araştırmacılar, bunun hayvanların çok kalorili, yağlı ve şekerli besinlere yönelmesine yol açtığını belirledi.Stres halinde bir kaçış olarak genellikle şekerli ya da kalorili yiyeceklere yönelildiğini belirten araştırmacılar, bu durumun sadece psikolojik olmayabileceğini vurguladı.

Bilim insanları, kronik stresin yetişkinlikte bazı hormonların devreye girmesine yol açabileceğine ve özellikle kadınları kötü beslenmeye itebileceğine dikkati çekti.

Stressiz bebek iyi besleniyor Stressiz bebek iyi besleniyor Stressiz bebek iyi besleniyor

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.