Spor çocuğun özgüvenini arttırıyor  27 Temmuz 2013

Spor çocuğun özgüvenini arttırıyor

Uzmanlar, erken yaşlarda spora başlamanın getireceği alışkanlığın ileride hayat boyu spora katılımın temellerini atarak, sağlıklı ve zinde bir organizma kazanılmasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, çocuğun düzenli faaliyetler ve düzenli egzersizlere, özellikle yüzme ve jimnastik gibi sporlara en erken 4 yaşında başlaması gerektiğini ifade ederek, “Çocuklarda ancak bu yaştan sonra verilen komutları ve kuralları algılayıp uygulamada ve fiziksel becerilerde artış başlar. Her çocuğun fiziksel, ruhsal, zihinsel ve toplumsal gelişimi birbirinden farklıdır. Ancak belli gelişim dönemleri, eğilimler ve belirli davranış kalıpları hemen her çocukta ortak oluyor. Çocuğun gelişme dönemleri birbirinden kesin sınırlarla ayrılamaz. Gökkuşağının renkleri gibi bir önceki dönemin özelliklerinin geçişleri ve izleri bir sonraki dönemde de kendisini gösterebilir. Bu dönemlerin özellikleri anne-babalar, antrenör ve eğiticiler, hatta çocukların kendileri tarafından bilindiğinde hazırlanacak programlar daha başarılı ve sağlıklı olur. Böylece katılım ve paylaşım artar” dedi.

HANGİ YAŞLARDA HANGİ SPOR YAPILMALI?

Çocukların 4-6 yaş arasında ip atlama, yüzme, sek sek, frizbi, yürüyüş ve bisiklete binme gibi temel motor becerileri geliştiren oyunlar oynamasının daha doğru olduğunu söyleyen Öztürk, “7-10 yaş arasında çocuklar temel hareket becerilerini edinmişlerdir. Hafızaları, karar verme yetileri gelişmiş olduğundan bazı oyunların stratejilerini kavrayabilirler. Bisiklet, top oyunları, tenis, masa tenisi, paten, dans, jimnastik, futbol, yüzme gibi sporlar bu gruptaki çocuklara önerilebilecek oyunlardır. 10 yaş ve üzerinde ise çocuklar, karmaşık aktivite gerektiren takım oyunlarına katılabilirler. Futbol ve basketbolda çocuğun fiziksel güvenliği önemlidir. Fiziksel yaralanma riski dışında yarışma sporları ile birlikte kazanma ve kaybetme de başlar. Bu nedenle çocuğun doğru yönde odaklanmasına dikkat etmek gerekir. Bu yaşa dek aerobik veya düzenli egzersiz programlarına başlanması uygun değildir. Ergenliğe kadar uzun mesafe koşularına izin verilmemeli. Organize takım sporları, koşu, paten, bisiklet, ip atlama, yüzme, kürek, atletizm yapılabilecek sporlardandır” diye konuştu.

SPOR ÖZGÜVENİ ARTIRIYOR

Erken yaşlarda spora başlamanın getireceği alışkanlığın ilerde hayat boyu spora katılımın temellerini atacağını kaydeden Öztürk, şöyle devam etti: “Spor, çocukluk ve ergenlik döneminde sağlıklı büyüme ve gelişmeyi destekler, özgüveni ve yaşama sevincini artırır. Çocukların ve gençlerin sosyalleşmesini sağlar ve bu yaşlarda görülen davranış bozukluklarının giderilmesinde yardımcı olur. Fakat kontrolsüz ve dikkatsizce yapılan sporlar kas, eklem ve kemik yaralanmalarına, aşırı kullanım ve zorlama nedeniyle vücutta kalıcı şekil bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca sporun ruhunu kavramadan yapılan aktiviteler fiziksel ve psikolojik sorunlara, zarar verici olan sürekli kazanma hırsı ise doping gibi madde kullanımlarına ve kalıcı hasarlara yol açabilir.”

Spor çocuğun özgüvenini arttırıyor Spor çocuğun özgüvenini arttırıyor Spor çocuğun özgüvenini arttırıyor

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.