Sperm Analizi Spermiyogram  11 Haziran 2013

Sperm Analizi Spermiyogram

Sperm Analizi Spermiyogram 

Sperm analizi Kısırlık araştırmalarının önemli adımlarından biridir. Analiz sırasında toplam sperm sayısı, hareketleri (motilite) ve şekil (morfoloji) özellikleri incelenir. Ayrıca verilen semen örnek; lökosit varlığı, miktarı, likefaksiyonu gibi özellikleri değerlendirilir.

Sperm örnekleri verildikten sonra 30. dakika içinde incelenmelidir. Erkek, sperm örneği vermeden önce iki (2). ila (4). gün Cinsel Perhiz de bulunmalı yani herhangi bir yolla boşalmamış olması gerekmektedir.

Örnek; mastürbasyon yolu ile sağlanmalı ve bu esnada herhangi bir kayganlaştırıcı madde kullanılmamalıdır.

Genellikle bir kanıya vabilmek için üç (3). aylık bir zaman dilimi içinde iki (2). ya da (3). Sperm Analizi istenir. Ancak, ilk sperm analizi sonucu normalse, tekrar testlere gerek duyulmaz.

Normal sperm yoğunluğu ejakulasyonda 1,5. ila 5.mm’dir.

Normal sperm sayısı milimetrede 20. ila 150. milyon sperm arasındadır.

En azından spermlerin yüzde 60’ı normal şekilde ve hareketlilikte (motilite) olmalıdır.

Sonuçlardaki anormallik erkek infertilitesini gösterir.

Örnek; sperm sayısı çok az ya da çok yüksekse, bu infertiliteyi işaret edebilir. Spermin asitlik derecesi ve beyaz kan hücrelerinin varlığı da infertilite durumunu etkileyebilir.

Ancak Erkek infertilitesi ile ilgili daha bir çok bilinmeyenler mevcuttur. Spermiyogramın sonuçları infertilitenin sebebini açıklamaya yetmeyebilir. Eğer test sonucunda çok düşük sperm sayısı ya da anormal bir durum saptanırsa, daha ileri tetkikler gereklidir.

Sperm analizi için normal değerler:

  • Yoğunluk: > 2.0 ml
  • Konsantrasyon: > 20. milyon/ml
  • Toplam Hücre: > 40. milyon
  • Motilite (Hareketlilik): ~ %50

  • Morfoloji (Normal Şekil): ~ %30

  • PH: 7,2 – 8

  • Canlılık: ~ %75

Beyaz Kan Hücreleri: ml’de 1 milyondan az

Sperm analizi ile ilgili terimler: Sperm sayısı, Normospermi, hareketliliği ve şeklinin normal olması Sperm sayısının az olması, Oligospermi, Astenospermi, Sperm hücrelerinin hareket azlığı, Teratospermi, Normal morfolojili sperm hücresi oranının düşüklüğü, Oligoastenoteratospermi, Sperm sayı, Azospermi, hareketlilik ve şeklinde problem olması, Ejakülatta hiç sperm hücresi olmaması.

Doç. Dr. Fatih ŞENDAĞ

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sperm Analizi Spermiyogram Sperm Analizi Spermiyogram Sperm Analizi Spermiyogram

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.