sezaryen doğum  3 Temmuz 2013

sezaryen doğum

Kadınlar arasında bebeğin normal doğum ile dünyaya gelmesi yaygın bir kanaat. Ancak tıbben bazı durumlarda bebeğin normal yol ile doğması mümkün olmaz. Bu nedenle sezaryen ile doğum gerçekleştirilir.

Sezaryene ne zaman karar verilir?

Sezaryen ile birçok nedenden dolayı doğum gerçekleştirilir. Bu nedenlerden bazıları anne adayına ait bazı problemlerdir. Bazen sezaryen ile doğum gebelik döneminde belli olurken bazen de doğum eyleminin gerçekleştiği anda belli olmaktadır.

Çoğul gebelik riski var ise sezaryen gerekebilir

Anne adayı birden fazla bebeği karnında taşıyor ise anne adaylarının bir kısmı sezaryen ile doğum yapmaya mecbur kalabilir. Doğum zamanı beklenenden çok daha erken gelmiş ve anne karnında bulunan bebeklerin pozisyonu normal doğuma engel ise uzman doktor büyük ihtimal ile doğum tekniği olarak sezaryeni doğum tercih edebilir.

Sezaryen ilerlemeyen doğum eyleminden sonra gerçekleşiyor

Sezaryen doğumlarının neredeyse yarısı doğumun normal olarak ilerlemeyişinden dolayı gerçekleşmektedir. Bu gibi sorunlar karşısında uzman doktor bazı ilaçlar kullanarak doğumu hızlandırmaya çalışabilir. Eğer doğum istenilen yönde ilerlemez ise sezaryen ile gerçekleştirilir.

Bebek ile ilgili doğabilecek sorunlar

Bazen doğum sırasında bebek oldukça ciddi sıkıntılara girebilir ve doğum sezaryen ile gerçekleştirilebilir. Bebekle alakalı en sık karşılaşılan sorunlardan birisi göbek bağının sıkışması ve bebeğe yeteri kadar kanın gitmemesidir.

Sezaryenin diğer nedenleri;

 • Annede bulunan enfeksiyon riski.
 • Bebeğin ters olarak gelmesi.
 • Bebeğin aşırı iri olması.
 • Sezaryen doğumun komplikasyonları.

Diğer bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi sezaryen ile doğumun da bazı riskleri vardır. Sezaryen ile doğumda risk çok nadiren oluşur ve kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

 • Bazen aşırı kanama olabilir ve kan takviyesi gerekebilir.
 • Rahim ve çevresindeki organlar veya cilde uygulanan kesi sonucunda kesi yerinde iltihap oluşabilir.
 • Akciğerlerde veya bacaklarda kan pıhtılaşması oluşabilir.
 • Operasyon esnasında kullanılan anestezik maddeye veya ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir.
 • Mesanede veya bağırsaklarda hasar oluşabilir.

Doğum Sonrası

Sezaryen doğum yapan anne uyanık ise bebeğini görebilir. Doğum tamamlandıktan sonra sürekli aralıklar ile tansiyon, nabız, solunum ve kan basıncı mutlaka kontrol altında tutulur. Bebek operasyonun ardından kısa süre içinde emzirilebilir. Sezaryen doğumdan sonra bir müddet dinlenilmesi gerekmektedir. Yataktan kalkış anında yardım alınmasında oldukça yarar vardır.

Doğumun ardından 1. veya 2. gün hastanede yatılması gereklidir. Bu 1. ya da 2. günlük süreci doğum nedeni ve annenin sağlık durumu belirlemektedir. Hastaneden çıktıktan sonra belli bir süre ağır aktivitelerden kesinlikle kaçınmak gerekir.

Eve çıktıktan sonra

Kesi uygulanan alanın iyileşmesi 10- 15 gün sürebilir. Bu süre içinde;

 • Kesi uygulanan alanda ağrı olabilir.
 • Kan pıhtılaşması ve kramplar olabilir.
 • 1. veya 1,5 ay kadar kanama ve akıntı görülebilir.
 • Genellikle bebeğin emdiği anlarda hafif kramplar olabilir.

Doğum sonrası enfeksiyona dikkat

Doğumun ardından enfeksiyonu önlemek için; kesinlikle belli bir süre cinsel birliktelikten kaçınılmalıdır ve kesinlikle ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır. Aşırı kanama, ateş veya ağrı gibi durumlarda kesinlikle uzman doktora başvurmakta yarar vardır.

kaynak; www.anneysen.com

Yazar ; Prof Dr Cem Fiçicioglu

Kadin Hastaliklari ve Doğum

sezaryen doğum sezaryen doğum sezaryen doğum

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.