Sahursuz tutulan oruçla kilo verilir mi  11 Temmuz 2013

Sahursuz tutulan oruçla kilo verilir mi
Orucu zayıflamak için fırsat olarak görmeyin.

Ramazan ayının gelişi ile birlikte iştahınızı kontrol etmek ve zayıflamak için bu ayı büyük bir fırsat olarak görmek yapacağınız en büyük yanlışlardan biri olacaktır. Çünkü sağlıklı beslenmezsek kilo vermek yerine kilo alabilir; üstelik tetikte bekleyen hastalıklara da davetiye çıkarmış oluruz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu, sahursuz tutulan orucun sakıncalarını ve Ramazan ayında nasıl beslenmemiz gerektiğini anlatıyor.

Az ve sık beslenme için sahura kalkarak oruç tutun

Öncelikle sahursuz tutulan orucun yarar yerine sağlığınızı kötü yönde etkilediğinin bilincinde olmalısınız. Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesiyle, oruçlu kalınan süre fazlalaşıyor. Dolayısı ile sahurun önemi gittikçe artıyor. Az ve sık beslenme için sahura kalkarak oruç tutmak ve uzun açlığı bir nebze olsun azaltmak, sağlığımız için çok önemli. Çünkü uzun süreli açlık kan şekerini düşürerek karaciğere ve sindirim organlarına yükü artırır. Tansiyonu ve şekeri olumsuz yönde etkiler.

Sahurda ölçülü yendiği takdirde kilo alınmaz

Gün içinde tek öğünle beslenildiği için tek öğün olan iftarda yenen yemeğin hacmi gittikçe artar ve kişi kilo vereceği yerde Ramazan ayının sonunda ortalama 2-5 kg alır. Sahurda ölçülü yendiği takdirde kilo alınmaz. Bu nedenle kesinlikle sahur yapılmalıdır.

Oruç tutarken zayıflamaya çalışmayın!

Orucu zayıflamak için fırsat görmeyin. Ramazan döneminde de sağlıklı beslenmeden uzaklaşmayın. Yemeğinizi yavaş yiyin. İftarda orucunuzu açıp çorbanızı içtikten sonra bir süre yemeğinize ara verin. 10- 15 dakika sonra ana öğüne geçin; ancak mutlaka yavaş yiyin. Tatlıya geçmeden önce yavaş tempoda bir yürüyüş yapın. Öğün düzeniniz değiştiği için aynı kiloyu korumanız ya da en fazla 1-2 kilo alıp vermeniz mümkün. Ancak kilo verebilmek adına, düşük kalorili beslenmek, Ramazan sonunda kas kaybetmenize yol açabilir.

Sahursuz tutulan oruçla kilo verilir mi Sahursuz tutulan oruçla kilo verilir mi Sahursuz tutulan oruçla kilo verilir mi

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.