Sağlığınıza zarar veren alışkanlıklar  20 Ağustos 2013

Sağlığınıza zarar veren alışkanlıklar

Sigara içmek

Hayatınızın her alanında varlığının zarar verdiğini bile bile bu alışkanlığa devam etmek, sigaranın ne kadar güçlü bir etkisi olduğunu göstermeye yarar.

Sigaradan kurtulmak, sağlığınız için ilk hedefiniz olmalıdır.

Aşırı içmek

Alkol mükemmel bir stres giderici olabilir. Bazen yaşamla ve sorunlarla başa çıkmak için de iyi bir yol olabilir ancak bunu abartıyorsanız, sağlığınız tehlikede demektir.

Sorunlarla baş etmenizi sağlayan şey alkol değildir. O sadece geçici bir süre, olaylarla ilgilinizi kesmenizi sağlar.

Fazla egzersiz

Kafanıza takıp abartılı biçimde egzersiz yapmanız da, en az spor yapmamanız kadar zarar vericidir.

Sizi endişelendiren durumlar olduğunda veya sinirlendiğinizde öfkenizi sporla kontrol etmeniz iyidir ancak durumu abartırsanız, sağlığınıza zarar verir.

Güneşlenmek

Güneş banyosu sağlıklıdır ancak tüm gün güneş altında sere serpe yatmak, size sadece zarar verir.

Güneş sağlık kaynağıdır ancak doğru zaman aralığında ve kafi miktarda güneşten faydalanmalısınız. Yoksa cilt kanseri gibi hastalıklara davetiye çıkarırsınız.

Fiziksel aktivite zorlaması

Eğer bilinçsiz biçimde fiziksel aktivite yapacağım diye spor yapmaya kalkarsanız, hiçbir faydasını göremezsiniz. Spor ruhen ve akılla yapılabilen bir bedensel aktivitedir.

Yeterince uyku uyumamak

Uykunuzu yeterince almamanız, gün boyu yorgun hissetmenize ve gün içinde konsantrasyonunuzu ve hakimiyetinizi kaybetmenize neden olur.

Sağlıklı bir beden, zihin ve ruh için, yeterli miktarda uyku uyumak şarttır.

Temiz hava almamak

Herkesin temiz havaya ve oksijene ihtiyacı vardır. Özellikle gün boyu kapalı bir alanda, klimalar altında ofislerde çalışanların bu detaya dikkat etmesi gerekir.

Mutlaka gün içinde temiz hava almak için dışarı çıkın. Mesela öğle saatlerinde yemeğinizi dışarıda yiyin veya yemekten sonra kısa bir yürüyüş yapın.

Gün ışığı

Aşırı gün ışığından kaçının. Fazla güneş ışığına maruz kalmak da sizin için sıkıntı verici olacaktır. Dengeyi iyi ayarlamanız gerekir. Kapalı ortamda çalışıyken uygun aralıklarla gün ışığına ve temiz havaya çıkın.

Diyet içecekler

Özellikle alkollü diyet içecekler, sizi kalorisi bol ve sağlıksız gıdalar yemeğe teşvik edecektir. Hızlı tüketilen ve içeriği tatlandırıcı olan bu içeceklerden uzak durmalısınız.

Yanlış gıdalar tüketmek

Beslenme alışkanlıklarınızı kontrol edin. Yediğiniz gıdalar gerçekten sağlıklı mı?

Stres

Biraz stres iyidir çünkü o olmadan adrenalin ortaya çıkmaz. Tüm başarılı ve zeki insanlar biraz gerginliğin iş başarısında önemli olduğunu vurgular.

Ancak stres yaşamınızı kontrol etmeye başladığında, bu size artık yardımcı olmaz ve stres bedeninize zarar vermeye başlar.

Fazla çalışma

Aşırı çalışmak, bedeninize zarar verir. Her ne kadar çalıştığınız yer için savaşçı bir ruh gibi görünseniz de, bedeniniz için aynı durum söz konusu değildir.

Vücudunuza verdiğiniz zararın yanı sıra, zihninize ve ruhunuza da zarar verirsiniz. Aşırı çalışmak demek, bedeninizi zorlayarak, tüm çalışma ayarlarına zarar vermek demektir.

İlaçlara bağımlı olmak

Eğer kafanıza göre ilaç almak zararlı olmasaydı, reçete diye bir gereksinim olmazdı. Her rahatsızlığınız için kulaktan dolma ilaç almaktan vazgeçin.

Başkasının baş ağrısına iyi gelen, size gelmeyebilir. Depresyon ilaçlarını da öyle kafanıza göre almamalısınız.

Tehlikeli sporlar

Lisans sahibi olmadan, eğitim almadan, başınızda bir eğitmen olmadan kendi kendinize tehlikeli sporlarla uğraşmaktan uzak durmalısınız.

Hijyenik yaşam

Çevrenizde her şey steril olmayabilir ancak mikrop yuvası bir evde yaşamak sağlığınızı bozar ve sonunda sizi hasta eder. Özellikle sık sık evinizi havalandırmalısınız. Temizliğine özen göstermelisiniz.

Evcil hayvan

Hayatınızı stresten uzak tutmak istiyorsanız, evcil hayvan besleyin. Onlar bilinen en iyi stres kesicilerdir. Kedi, köpek, kuş veya balık, siz hangi hayvanı seviyorsanız onu besleyin.

Eğer evin içinde hayvan besleyemiyorsanız veya alerjiniz varsa, sokağınıza çıkın ve onlara su, yemek bırakın. Bir süre sonra sizi tanıdıklarını ve sahiplendiklerini göreceksiniz. Onların koşarak yanınıza gelmesi bile, en kızgın gününüzü keyfe çevirecektir.

Seyahat kültürü

Eğer yurtdışına gidiyorsanız, özellikle tropikal hastalıkların sorun olduğu bir ülkeye gidiyorsanız, gitmeden aşılarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin.

“Bana bir şey olmaz” demek bizim insanımıza özgü bir alışkanlıktır. Bundan vazgeçin. Sonrada orada yaşayabileceğiniz sıkıntılar, bir ömür çekmenize neden olan hastalıklar yaratabilir.

Doğru diyet programı

Herkesin diyet programı kendi vücuduna, yaşına ve yaşam biçimine göre hazırlanır. Arkadaşınızın diyet listesini alıp uygulamaktan vazgeçin.

Televizyondaki ünlünün diyet listesi veya yan komşunuzun teyzesinin bilmem kaç kilo zayıfladığı diyet listesi size uygun değildir.

Teknolojiyi kullanmak

Teknoloji hayatınızı ele geçirmiş olabilir çünkü bu zamanda pek başka şansımız kalmıyor. Bilgisayar, cep telefonu kullanımını olabildiğince aza indirmenin bir yolunu arayın.

Sağlığınızı tehdit eden alışkanlıkların başında gelen ise, cep telefonunu alarm olarak kullanmaktır. Özellikle yatağın başucunda şarjda tutulan cep telefonlarının yaydığı enerjinin üzerinizdeki etkisi çok zararlıdır.

Kulaklıklar çevrenizdekilerin sesten rahatsız olmaması için iyidir ancak sizin için o kadar yüksek sesle müzik dinlemek zarar vericidir.

Sağlığınıza zarar veren alışkanlıklar Sağlığınıza zarar veren alışkanlıklar Sağlığınıza zarar veren alışkanlıklar

Bu yazı yoruma kapalıdır.