Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi – LEEP (Elektro Kozinasyon)  13 Ağustos 2013

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi – LEEP (Elektro Kozinasyon)

RAHİM AĞZI KANSERİ TEDAVİSİ – LEEP (Elektro Kozinasyon) LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure) cümlesinin kısaltılmış halidir ve PAP smear sonucunda anormallik saptanan kadınların rahim ağzının çok daha kötü huylu hastalıklara dönüşebilen öncül lezyonlarının tedavisinde kesin olarak kullanılmaktadır (smear testinde CIN veya SIL saptanan olgular).

LEEP muayenehane şartlarında lokal anestezi ile yapılabileceği gibi genel anzestezi ile de kesin olarak yapılabilir. İşlem yaklaşık olarak ortalama 3 ila 4 dakika sürer. İşlem sonrası hastanede yatış kesinlikle gerekmez ve hasta kesinlikle hemen normal hayatına dönebilir. İşlemin yapılışı: Hasta jinekolojik pozisyonda masaya yatırılır, vajinaya spekulum yerleştirilir ve rahim ağzı ortaya çıkarılır. Daha sonra ucunda elektrik akımını ileten yarım halka şeklinde bir tel bulunan kaleme benzeyen elektrokoter yardımı ile rahim ağzından bir parça çıkartılır. Bu elektrik akımı hem dokuyu kesmeye hem de geride kalan dokuyu yakarak kanamayı durdurmaya yarar. Çıkartılan parça patolojik incelemeye gönderilir. Kanamayı durdurmak amacıyla elektrokoter ya da bazı solusyonlar kullanılabilir.

Avantajı: LEEP rahim ağzını yakma, dondurma ya da laser ile tahrip etme gibi pekçok tedaviye göre dokuyu tahrip etmeden çıkartılmasına ve özellikle rahim ağzı kanserinin başlangıç yeri olan servikal kanaldaki Transformasyon zonunun çıkartılmasına olanak verdiği için diğer yöntemlere nazaran kesinlikle çok daha başarılıdır. Tam ve yeterli bir tanı için bu Transformasyon zonunun incelenmesi gereklidir. İşlem sonrası yakınmalar: -İşlem sonrası kanama ya da koyu kahverengi-siyah bir akıntı olabilir. -Bazen işlem günü ve bir sonraki gün adet sancısına benzer ağrılar da kesin olarak olabilir. -Enfeksiyon gelişmesi.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi – LEEP (Elektro Kozinasyon) Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi – LEEP (Elektro Kozinasyon) Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi – LEEP (Elektro Kozinasyon)

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.