Polikistik Over Sendromu olanlar Beslenmenize Dikkat !  6 Temmuz 2013

Polikistik Over Sendromu olanlar Beslenmenize Dikkat !

Polikistik over sendromu tanısı konulan kadınların obezite sorunundan uzak kalmaları için beslenmelerinde daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Polikistik over sendromu kısaca nedir?

Menapoz öncesi dönemde (15. ila 45. yaş) kadınların yaklaşık olarak yüzde 10’nunda görülmektedir. Polikistik over ‘çok sayıda kist içeren ”yumurtalık” anlamına gelmektedir. Sendrom adetin görülmemesi, tüylenme ve obeziteyle kendini gösterir. Ayrıca stres, obezite, insülin direnci ve bazı hormonların salınımındaki bozukluklar ve genetik faktörlerin de üzerinde durulmaktadır. Sık karşılaşılan bir durum olmasına karşın teşhis ve tedavisinde pek çok bilinmeyenler bulunmaktadır.

Polikistik over sendromunun en sık görülen belirtileri nelerdir?

  • Adet düzensizliği.
  • Sivilce ve yağlı cilt.
  • Tüylenmede belirgin artış.
  • Kilo artışı.

Polikistik over sendromu beyinde hipofiz bezinden salgılanan hormonlarının anormal şekilde üretilmesinden kaynaklanır. Bu dengesizlikler sonucunda, her ay yumurtalıklarda gerçekleşmesi beklenen yumurtlama olmaz. Buna bağlı olarak adet ya görülmez veya seyrek ve düzensiz olarak görülür. Kilo fazlalığına bağlı olarak insüline karşı bir direnç ortaya çıkabilir. İnsülin direnci sonuç olarak şeker metabolizmasında bozukluk ve şeker hastalığına eğilimin artması şeklinde ortaya çıkabilir.

Polikistik over sendromu ve beslenmede uygulanacak 5. altın kural, fazla kiloların verilmesi, insülin direnci, obezitenin neden olacağı diğer risk faktörleri ve tedavinin seyri açısından önemlidir. ve kesinlikle bir Diyetisyenden yardım alınız.

Kilo verme sürecinde sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalı ve ilerleyen dönemlerde kesinlikle yaşam biçimi haline getirmelisiniz.

Diyetisyen tarafından planlanmış dengeli bir diyet programı uygulamalı, şeker oranı düşük, posa miktarı yüksek karbonhidratları (tam tahıllı ürünler ve kurubaklagiller gibi) ürünler tercih etmelisiniz. Hem posa açısından oldukça zengin olan, hem de vitamin ve mineral deposu sebze ve meyvelerin tüketimine mümkün olduğunca çok ağırlık vermeli; kesinlikle günde en az 4. ila 5. porsiyon sebze ve meyve tüketmelisiniz.

Az ve sık beslenme modelini benimsemelisiniz, kan şekeri dengesi ancak sık öğünlerle sağlanabilmektedir.

Egzersizin önemini kesinlikle unutmamalı ve kesinlikle düzenli olarak egzersiz yapmalısınız.

Dyt. İpek AĞACA

Diyetisyen

Polikistik Over Sendromu olanlar Beslenmenize Dikkat ! Polikistik Over Sendromu olanlar Beslenmenize Dikkat ! Polikistik Over Sendromu olanlar Beslenmenize Dikkat !

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.