Planlı Hamilelik  8 Haziran 2013

Planlı Hamilelik

Planlı hamilelik özellikle kariyer yapma çabasındaki çalışan çiftler için oldukça önem taşıyor. Ama “Artık Bebek Sahibi olmanın zamanı geldi diyorsanız fazla vakit kaybetmeden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Taşdemir’in önerilerine kulak verelim…

Planlı Hamilelik Planlı Bebek Nasıl Yapılır?

Günümüz koşulları hemen hemen her alanda olduğu gibi Bebek sahibi olma konusunda da plan yapmayı gerektiriyor. Ancak kararı verince Bebek hemen olmuyor. Aylarca çaba! sarfedildiği halde ve tıbbi olarak hiçbir sorun bulunmamasına rağmen, bazen istenilen Hamilelik bir türlü gerçekleşemiyor. Çünkü genelde yumurtlama zamanı tutturulamıyor veya hiç farkında olmadan hamileliği engelleyen hatalar yapılıyor. Oysa manevi ve maddi açıdan hazır olunan bir dönemde Bebek Sahibi Olmak istendiğinde çiftlerin beklemeye ne yazık ki pek de fazla tahammülü olmuyor. Peki, doğru olduğu düşünülen zamanda, vakit kaybetmeden hamileliğin gerçekleşmesi için nelere dikkat edilmeli, neler yapılmalı? Uzmanlara göre hiçbir doğurganlık problemine sahip olmayan ve korunmayan çiftlerin ortalama Hamile kalma şansı, her adet döneminde % 25. civarında. Çiftin yaşı, regl döneminin zamanı ve ilişkilerin sıklığı başarıyı etkileyen en önemli faktörler. Hamileliği sağlayan ve destekleyen koşullara dikkat ederek istediğiniz bebeğe bir an önce kavuşabilmek için uzmanımızın önerilerine mutlaka kulak verin…

İdeal yaşta mısınız?

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, çocuk sahibi olabilecek çağdaki yetişkinlerin % 10 ila 15′inin Kısırlık problemi ile karşılaştığının altını çiziyor. Aktif bir Cinsel yaşamı olan çiftlerin % 57′si 3’üncü ayda, % 72′si 6’ıncı ayda, % 85′i de 1’inci yılın sonunda Hamile kalıyor. Hamilelik için gereken süre, çiftlerin yaşları ilerledikçe artıyor. Yaşla beraber kadının üretkenliğinin azaldığını vurgulayan uzmanlar, yaşın Çocuk sahibi olunmasında bu kadar çok önemli olmasını başlıca iki (2) nedene bağlıyorlar.

1’incisi yaşlanma sonucunda yumurtaların kalitesinin bozulması. 2’incisi, ilerleyen yaşla birlikte Erken Gebelik kaybı olasılığı yükseliyor. Bir Kadın üreme çağı boyunca ortalama 400 ila 500 kez yumurtluyor ve yaş ilerledikçe kaliteli yumurta sayısı oldukça azalıyor.

Hamilelik öncesi hazırlık çok önemli.

Prekonsepsiyon dönemi adı verilen döllenme öncesi hazırlık döneminin son derece önemli olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Taşdemir, bu dönemin Sağlıklı şekilde geçirilebilmesi için Anne adayının gebeliğin iki (2) veya üç (3) ay öncesinden başlayarak bu dokuz (9) aylık döneme hazırlanması gerektiğinin altını çiziyor: “Döllenme ve döllenen yumurtanın rahmin içi tabakasına tutunması ile başlayan Gebelik sürecinde bebeğin organlarını oluşturan hücreler büyük bir hızla parçalanarak çoğalır ve oluşturacakları organ sistemlerine göre farklılık gösterir. Dolayısıyla gebeliğin organların oluştuğu bu ilk dönemi oldukça önemli.”

Yumurtlama döneminizi tespit edin.

Kadınların en fazla doğurgan oldukları döneme ait küçük formüller söz konusu: Adetin başladığı gün “1. Gün” olarak kabul ediliyor. 28. günde bir adet gören kadında yumurtlama 13. ila 15. gün arasında gerçekleşiyor, işte bu dönem çok daha fazla doğurgan olunan zaman olarak biliniyor. Ancak kadınların tümü bu dönemde yumurtlayamıyor. Bazı Kadınlar biraz daha önce ya da sonra yumurtlayabiliyor. Bazı Kadınlar da hiç yumurtlamıyor.

Unutulmaması gereken en önemli nokta şu!

Yumurtlama problemleri olmasına rağmen kadınlar adet görebiliyor ve yumurtlama enerjisi aydan aya değişiklik gösterebiliyor. Yumurtlamanın olup olmadığı Kan veya Ultrason testleriyle belirlenebiliyor.

Erkek spermi Cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 48 ile 72 saat Kadın vücudunda canlı olarak kalabiliyor, işte kadının en doğurgan olduğu bu zamanda, spermin de orada bulunması gerekiyor, bir de yeterli sperm bulunabilmesi için her gün yerine gün aşırı Cinsel ilişkiye girilmesi.

Çünkü fazla sayıda Cinsel ilişkide bulunmak erkeğin menisindeki sperm sayısını olumsuz yönde azaltıyor.

Yumurtlamanın gerçekleştiği nasıl anlaşılır?

Karın bölgesi, göğüslerde hassasiyet, rahatsızlık hissi, kasıklarda ağırı ve vajinal akıntıların, vajinada ıslaklığın artması gibi şikayetler yumurtlamanın gerçekleştiğinin belirgin işaretlerinden bir kaçıdır. Ayrıca eczanelerde satılan Ovülasyon Belirleme Testleri ile yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediği tespit edilebilir.

Test yaptırabilirsiniz.

Jinekologların yumurtlama zamanını izlemek için kullandıkları en önemli yöntem LH düzeyinin tespiti. LH düzeyindeki ani artış, yumurtlamanın 1-1.5 gün içinde başlayacağını, dolayısıyla kadının adet dönemi içindeki en verimli iki (2) ila üç (3) gününün başladığını işaret eder. İşte Bebek Sahibi olmaya karar veren çiftler için Cinsel ilişkiye girilmesi en öncelikli günler bu dönemlerdir. İdrardaki LH düzeyindeki ani artış artık eczanelerde satılan Testler sayesinde evinizde, kolayca ve zamanında tespit edebilirsiniz.

Siz yine de tedbirli olun!

İlişki sırasında kayganlaştırıcı olarak krem ya da tükürük vs… gibi maddelerin kullanılması spermleri öldürerek hamileliği önleyebiliyor. Ayrıca yer çekiminin etkisiyle oturarak ya da ayakta pozisyon kurulan ilişkide veya ilişkiden hemen sonra ayağa kalkıldığında spermlerin rahim ağzındaki açıklıktan geçmeleri oldukça zorlaşır. İlişki sonrası kadının bir süre sırt üstü yatması Hamilelik ihtimalini oldukça arttırır. Tüm bunlara rağmen tamamen Sağlıklı bir çiftin Hamilelik elde etme şansı ortalama her ay % 25′tir. Hamilelik ve öncesindeki dönemde çiftlerin çok yüksek ısıya maruz kalmaktan kaçınmaları gerekir. Sıcak suyla banyo yapmaktan ve saunadan kaçınılmalıdır. Ayrıca Hamilelik ve Hamilelik Öncesi dönemde çalışma ortamında kurşun, böcek öldürücü, etilen oksit vs.. gibi kimyasal maddelere ve radyasyona maruz kalmaktan mutlaka uzak durulmalıdır. Bu dönemde çamaşır suyu vs… gibi temizlik maddeleri tercih ederken eldiven kullanmaya ve bu maddeleri solumamaya oldukça özen gösterilmelidir. Günümüzde bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla display, video terminallerinden (televizyon ekranı ve bilgisayar) yayılan elektromanyetik alanın da Gebelere zararlı, olabileceği düşünülmektedir. Bu tip enerjiye maruz kalan kadınlarda düşük oranının arttığı saptanmıştır. Bu zararlı etkiden korunmak için bilgisayar ekranından ortalama 80 cm. uzakta oturulması tavsiye edilir. Özellikle monitörlerin arka kısmından uzakta oturmak yerinde bir karar olacaktır.

Doğum kontrol hapı kullandıysanız.

Doğum Kontrol Hapları en güvenilir Doğum Kontrol yöntemleri arasındadır. Ancak Doğum Kontrol Hapını uzun süre kullanan ve daha sonra bırakan kadınlarda bir süre daha yumurtlama problemi görülebilir. Bu sebeple Hamile kalmak için geçen süre diğer Doğum Kontrol yöntemlerine göre çok daha uzun olabiliyor. Bu uzamaya karşı, Doğum Kontrol Hapı kullanımıyla kısırlığın arttığı konusunda herhangi bir bulgu veya kanıt yok. Doğum kontrol hapıyla korunan kadınlar hapları kullanmaya devam ederken de (örnek; kullanmaya yeni başladıklarında) ya da kestikten hemen sonra Hamile kalabilirler, bu durumda Bebek sağlığını olumsuz etkilemez.

Şansınızı artırın!

Sağlıklı Beslenmek sperm, yumurta kalitesini ve döllenmeyi oldukça etkiler. Hamilelik Öncesi Beslenme alışkanlıklarının ve bunların Hamilelik Öncesi devam ettirilmesi oldukça önemlidir. Düzenli ve Sağlıklı Beslenme alışkanlığı ailesine, Anne adayına ve gelişecek bebeğin sağlığına oldukça katkıda bulunur.

Vücut yapınızın, boyunuza uygun kiloda olması, Sağlıklı bir Hamilelik için ayrıca çok önemli. Hamile kalmadan önceki dönemde liften zengin, yağadan fakir, Diyet Listesi uygulanarak ve egzersiz / jimnastik yaparak kilo verilmesi çok daha uygun olur. Ancak hızlı kilo verebileceğiniz Diyet Listeleri Hamile Kalma Şansı oranını oldukça düşürür ve Hamilelik Öncesi besin depolarınızı azaltır.

Sağlıklı Hamilelik İçin en önemli vitamin Folik Asit alımıdır. Döllenmeden hemen sonra sinir sisteminin ve omurilik gelişiminde oldukça önemli rol oynar. Hamilelikten önceki üç (3) aylık dönemden itibaren, günde 400 mg. Folik Asit takviyesi Sinir Sistemi ile ilgili bozuklukların oluşmasını oldukça engeller. Folik Asit yeşil yapraklı sebzelerde, narenciyede, badem, fındık ve baklagillerde bulunur.

Günde 300 mg.’dan (3 bardak filtre kahve) fazla kafein alınması üreme sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kafein kahvenin dışında kakao, çay, asitli içecekler gibi daha birçok gıdada bulunur. Uzmanlar tarafından yapılan bazı araştırmalar, fazla kafein alımının düşüklere yol açtığını ıspatlamıştır. Hamilelik ve Hamilelik Öncesi dönemde kafein alımı mümkün olduğu kadar çok azaltılmalı ve kafeinsiz içecekler mutlaka tercih edilmelidir.

Hamilelik Öncesi ve Hamilelik döneminde kesinlikle alkol alınmaması en doğru adımdır. Alkol erkeklerde sperm kalitesini ve sayısını azaltır.

Hamilelik ve Hamilelik öncesi dönemde kesinlikle sigara içilmemesi ve sigara içilen dumanlı ortamlardan uzak durulması öncelikle gereklidir. Sigara sperm ve yumurta kalitesini bozar. Sigara içmek yumurtanın döllenmesini ve döllenen yumurtanın rahme tutunmasını zorlaştırarak hamileliği önler. Sigara içen kadınlarda dış gebeliğin daha sık görüldüğünü gösteren araştırmalar vardır. Bu dönemde Sigara bırakmayı kolaylaştıran Nikotin Sakız ve bantlarının kullanımı kesinlikle önerilmez.

Suni tatlandırıcılar ve bunları içeren gıda maddelerinin kullanımından da hamilelikte ve öncesindeki hazırlık döneminde mutlaka kaçınılması gerekir.

Hamilelik Öncesi ve Hamilelik döneminde çiftlerin stresten mümkün olduğu kadar yeterince dinlenmesi ve stresten uzak kalması gerekir.

Egzersiz/jimnastik çok fazla ağır olmamak şartıyla önerilir. Ağır egzersiz Kadın ve erkekte üreme sağlığını olumsuz tönde etkiler.

Eltern Bebek Dergisi

Planlı Hamilelik Planlı Hamilelik Planlı Hamilelik

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.