Peeling Nedir ?  23 Haziran 2013

Peeling Nedir ?

Peeling cildin üst tabakasını temizleyerek yerine genç ve taze deri gelmesini sağlar. Bu sayede cildinizin renginde hafif bir açılma olur ve cildiniz parlaklık kazanır. Leke ve Sivilce tedavisinde ise, verilen tedavilere yardımcı olarak cildin eski sağlığına kavuşmasına yardım eder, iyileşme sürecini hızlandırır.

Peeling ayrıca Anti-Agingin vazgeçilmez bir parçasıdır. Geçen yılların sonucunda oluşan ince çizgiler ve yüzeysel lekelerin temizlenmesine yardımcı olur.

Peeling çoğunlukla bazı Meyve asitlerinin kullanılmasıyla uygulanan bir tür Cilt Bakımı ve yenilenmesi işlemidir.

Peelingin cildinize kazandırdıkları

Cildimiz bazı tabakalardan oluşur. En üst tabakada ölü deri hücreleri ile Yağ Tabakası bulunur ve günlük makyajınızın kalıntıları, Hava kirliliği ve Toz partikülleri buraya yapışır kalır. Yine Yağlı ve Sivilceli cilde sahip kişilerde Sivilce oluşmasında rol oynayan deri tıkacı da bu tabakada oluşur. Lekeli ciltlerde ise, koyulaşmaya sebep olan renk hücrelerinin bazıları bu tabakada birikir.

Peeling üstteki problemli tabakayı temizler ve alttan yeni deri hücrelerinin gelişmesine olanak sağlar. Böylece alttan gelen yeni Sağlıklı Deri hücreleriyle derinizin üst kısmı kaplanmış ve cild yenilenmiş olur.

Anti – Aging’in vazgeçilmezi peeling

Peeling‘in cildi yenileyici etkisi şüphesiz gençleştirici etkiye de sahiptir. Özellikle ince kırışıkların tedavisinde etkili olup tüm yüze uygulandığı için yüzünüzün her bölgesinin aynı özelliklere sahip olmasını sağlar. Ciltteki bölgesel farklılıkları gidererek çok daha genç bir görünüm verir. Dolgu Tedavileri ve Botox sadece kırışıklıkları ortadan kaldırır ancak Peeling beraber uygulanmadığı zaman CiltCilt Gerilmiş ve Doldurulmuştur.” ancak yine aynı yaşlı cilttir.

Peelingle cildim soyulacak ve kıpkırmızı mı dolaşacağım ?

Peelingin uygulandığı madde ile peelingin yoğunluğu değişmektedir. Kimyasal asitlerin kullanıldığı bazı peelinglerde cildin çok daha derin tabakaları soyulmakta bu tür peelinglerde 1. veya 2. seansta iyi bir görünüm elde edilmekte ancak 1. ya da 2. hafta arasında süren ciltte soyulmaya ve kızarmaya yol açmaktadır.

Biz ise hastanemizin Dermokozmetik ünitesinde daha çok Yüzeyel Peelingi tercih etmekteyiz. Meyve asitleriyle yapılan bu Peeling cildin sadece üst tabakasını etkilediğinden 1. veya 2. gün içersinde Cilt hassas olmakta belirgin bir kızarıklık ve soyulma cildinizin yapısına göre ortaya çıkmamaktadır. Bu şekilde bir “öğlen arası” tedavisi şeklinde uygulanabilen Yüzeyel Peeling ile 3. veya 4. seansta iyi bir sonuç alınabilmektedir. Amacımız hastalarımızı normal hayattan koparmadan basamaklı bir Cilt Yenileme İşlemi uygulamaktır.

Peelingten önce ve sonrası

Peelingten yaklaşık 3. gün önce ve 5. gün sonra cildinizi tahriş edebilecek uygulamalardan mutlaka kaçınmak gerekir. Bu nedenle kullandığınız Krem tarzı ilaçlar kesilir ve sir ağda gibi cildinizi tahriş edebilecek işlemler kesinlikle önerilmez. Cildinizi hafif temizleyicilerle gerekirse temizlemeniz önerilir. Ayrıca Peeling sonrsı ve öncesi yoğun güneşlenmeden mutlaka kaçınılmalıdır. Bu nedenle Peelingi daha çok kış ve sonbahar aylarında uygulamaktayız.

Cilt bakımı mı Peeling mi ?

Genellikle Güzellik merkezlerinde yapılan Cilt Bakımı ile hastanede Dermatolog kontrolünde uygulanan peelingin etkinlikleri çok daha farklıdır. Özellikle yüksek etkinliğe sahip ürünlerin Dermatolog kontrolü dışında uygulanması istenmez ve bu ürünlerin sadece uzman doktor ve hastanelere satışı yapılır. Cilt bakımında ise, cilde buhar uygulanır Güzellik cihazları ile ek bazı uygulamalar yapılır ancak etkinlik olarak Dermatolog kontrolünde uygulanan peelingin Cilt üzerindeki etkisi doktorunuzun önerdiği durumlarda fark edilir olarak çok daha iyidir.

  • Uzm. Dr. Sertaç SEVER
  • Deri ve Zührevi Hastalıklar
Peeling Nedir ? Peeling Nedir ? Peeling Nedir ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.