Ovulasyon Yumurtlama Testi  4 Haziran 2013

Ovulasyon Yumurtlama Testi

Ovulasyon Yumurtlama Testi. Yumurtlama Günü Belirlenmesi İçin Yapılan Testler.

Yumurlama günü yani Ovulasyon normal şartlarda her adet dönemleri ortasında yumurtalıktaki Folikül adı verilen keseciklerden yumurtanın serbest bırakılmasıdır. Evde kadınların kendi başına yapabildikleri Ovulasyon Testleri yumurtlama gününü öğrenerek bu günlere yakın bir zamanda ilişkiye girerek Hamilelik şansını arttırabilir. Evde yapılabilen Kadınların Ovulasyon testlerinin hangi mekanizma ile çalıştığının anlaşılabilmesi için öncelikle yumurtlama nasıl olur ve adet döngüsünün her ay nasıl gerçekleştiğini bilmesi gerekir.

Ovulasyon ”Yumurtlama”, Adet Döngüsü Nasıl ve Ne Zaman Olur?

Adet kanamasının başladığı gün bir (1) adet döneminin başlangıcıdır. Toplam adet dönemi yakaşık bir (1) ay sürer. (adet döneminden kasıt, sedece kanamanın meydana geldiği günler değil, bir adetin ilk gönününden sonraki adetn ilk gününe kadar geçen ortalama bir (1) aylık dönem.) bu dönemlerin başlangıcında beyinde Hipofizden adı verilen, salgılanan FSH hormonu artar ve yavaş yavaş yumurtanın büyümesine olanak sağlar. Büyüyen yumurta Folikülünden Österojen Hormonu salgılanır. Bu hormon da FSH gibi gittikçe artar.

Adet döneminin ortasına gelindiğinde (adet kanaması başladıktan on dört (14) gün sonra) Östrojen ve FSH Hormonu en yüksek seviyelere çıkmış olur. Ayrıca bu sırada Hipofizden LH Hormonu salgılanmasında da ani bir artış gözlenir. Bu ani LH Hormon artışı (LH Piki) Ovulasyonu, yumurtlamayı sağlayan ana mekanizmadır. LH Hormonu artışından 26 – 36 saat sonra Ovulasyon meydana gelir. İdrar ile yapılan Ovulasyon Yumurtlama Testi LH artışını tespit eder. Tükürük ile yapılan Testler, Östrojenin artmasına bağlıdır. Ovulasyon meydana geldikten sonra Östrojen, LH, FSH hormonları azalır, Progesteron Hormonu artış gösterir. Ovulasyondan daha sonra yumurtanın bulunduğu Folikül Korpus Luteum’a dönüşür ve Progesteron hormonu buradan salgılanır. Eğer Hamilelik oluşmaz ise, progesteronun daha sonra azalması yeni adet dönemini başlatacaktır. Eğer Gebelik oluşur ise, Progesteron gebeliğin rahim içerisinde devamını sağlayacaktır. Ve azalmadan salgılanmaya da devam edecektir.

İdrarda yapılan Ovulasyon ”Yumurtlama” Testi – LH Testi:

İdrarda yapılan Ovulasyon Testi yukarıda bahsedilen LH Hormonu artışını saptar. LH Hormonu kanda artış gösterdiği zaman ovulasyon_gunuidrara da bulaşır. İdrardaki LH artışını yakalamak için Yumurtlama gününe yakın günlerde bu test her gün tekrarlanmalıdır. Bunun için adeti ayda bir düzenli olarak, Adet Kanaması başladıktan on iki (12) gün sonra testlere başlayarak beş gün (5) boyunca tekrar edilerek test yapılabilir. Ancak Adet Dönemi Süresi farklı olan Kadınlar için Test başlama zamanı farklılık gösterecektir. Bunun için sağdaki tabloya bakabilirsiniz.

Örnek; Adet Dönemi süresi, yeni bir adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar olan süre otuz beş (35) gün olan Kadınlar teste adet kanamasının ilk gününden itibaren saymaya başlayarak on sekiz (18) gün başlamalıdır. Beş gün (5) boyunca test yapmalıdırlar. Çünkü bu kadınlarda yumurtlama çok daha geç başlayacaktır. Yumurtlama ortalama olarak Adet Kanaması ”Başlamadan” on dört (14) gün önce meydana gelir. Adetleri çok düzensiz olan kadınlarda yumurtlama gününün tahmin edilmesi oldukça zordur. Bu durumlarda teste ne zaman başlamanız gerektiği konusunda uzman doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ovulasyon Nasıl Yapılır? Ovulasyon Testi ”Kiti” Nasıl Kullanılır?

Testlerin markası, yapılış ve okunuş şekline göre farklılık gösterebilir. Bazı testlerde idrar kabın içerisine konur ve test çubuğu (Ovulasyon Kiti) idrara batırılır. Bazı testler ise, idrar yaparken akan idara test çubuğu tutularak yapılır. Testin okunma ve yapılış kuralları ürün kutusu üzerinde detaylı olarak yazılmıştır. Yazılan kurallara göre dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Test için sabah ilk idrarı kullanmamalısınız, bu test yanıltıcı bir test olabilir. Daha sonraki idrar kullanılabilir. Antibiyotuk, Alkol, Sigara, Ağrı Kesici, Fitil (Ovul) vb… testi etkilemez. Ancak Yumurtlama Tedavisi için kullanılan Hormon İğneleri (Çatlama İğnesi) vb… gibi ilaçlar testi etkiler ve yanıltabilir. Çok sıvı gıdalar ve su içilmesi idrarı dilüe edebileceği için idrardaki LH konsantrasyonu azaltır, bu yüzden test yanlış Negatif çıkabilir, bu nedenden dolayı testi yapmadan önce iki (2) saat fazla sıvı alınmaması gereklidir. 

Ovulasyon Yumurtlama Testi Ovulasyon Yumurtlama Testi Ovulasyon Yumurtlama Testi

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.