Normal doğum daha avantajlı  14 Eylül 2013

Normal doğum daha avantajlı

Sezeryan doğum normal doğuma göre daha fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni annelerin ağrı çekmek istememesidir. Fakat madalyonun öteki yüzünde normal doğumun daha faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Sezeryan doğum esnasında bebek ve anne alınan anestezi ile riske girmiş olur. Annenin kendine gelmesi ve anestezinin etkisinden kurtulması zaman alır. Bu durumda anne çocuk ile bire bir ilgilenme fırsatını geciktirir. Ne kadar ağrılı bir doğum şekli olsa da normal doğum her bayan tarafından öncelikli olarak tercih edilmelidir.

Sezeryan doğumdaki tek amaç anne ve bebeğin hayatını riske atacak bir durum var ise önüne geçmektir. Bunun dışındaki durumlarda normal doğum her doğum uzmanı tarafından şiddetle önerilir. Sezeryan doğumda geç iyileşen dikişler nedeniyle bir süre hareket kabiliyetiniz kısıtlanır. Normal doğumda doğum sonrası anne ve bebek hayata daha çabuk adapte olur.

Doğumdan sonra alınan kilolar normal doğum sonrası daha hızlı verilir. Bu durumun bilinciyle hareket eden annelerin daha sağlıklı ve daha mutlu bir doğum sonrası dönemi yaşadığı bilinmektedir.

 

Normal doğum daha avantajlı Normal doğum daha avantajlı Normal doğum daha avantajlı

Bu yazı yoruma kapalıdır.