Nişan gelmesi  3 Temmuz 2013

Nişan gelmesi

NİŞAN GELMESİ (NİŞAN KANAMASI)

Gebelik süresince rahim ağzında oluşan salgılar burada birikmeye başlar ve bu rahim ağzının içindeki kanalı tıkar. Sümüğümsü bir yapı olan bu birikmiş salgılara mukus tıkaç olarak adlandırılır. Bu tıkaç bebeği dış etkenlerden korur, enfeksiyon etkenlerine karşı bariyer görevi görür.

Hamileliğin sonlarına doğru doğum zamanı yaklaştıkça rahim ağzında bir takım değişimler meydana gelmeye başlar ve bu mukus tıkaç düşer, bu budurum da nişan gelmesi olarak adlandırılır. Kişi bunu çamaşırında hissedebilir veya tuvalete gittiğinde görebilir. Çoğu zaman nişan ile birlikte koyu kahverengiden açık kırmızıya ve pembeye kadar değişen renkte bir miktar akıntı da görülür. Bazı kadınlar için bu durum farklılık gösterebilir, 36. hafta civarında gelebileceği gibi son ana kadar görülmeyebilir. Hatta bazı kadınlarda bu durum çok daha yavaş ve uzun sürede gerçekleştiği için anne adayı bu durumun farkında bile olmayabilir. Mukus tıkaç hamilelik sırasında sıkça görülen akıntıların içinde hissedilmeye edilmeyebilir.

Akıntı açık kırmızı renge döner ise ve miktarı artar ise zaman kaybetmeden kesinlikle uzman doktora başvurmanız gereklidir, bu durum nişan gelmesi değil de kanama olabilir ve bu yüzden mutlaka uzman doktorunuza durumu bildirin. 36 haftadan küçük gebeliklerde böyle kanlı sümüğümsü bir yapı geldiğinde mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Eğer hamileliğiniz 36. haftadan büyük ise endişe etmenize gerek yoktur.

Doğum ne zaman başlar?

Nişan gelmesi doğumun ilk belirtilerinden biri olmakla birlikte nişan gelmesinden ne kadar sonra doğumun başlayacağını söylemek kesinlikle mümkün değildir. Bazen saatler sonra, bazen günler ve hatta haftalar sonra doğum eylemi başlayabilir.

Nişan gelmesi Nişan gelmesi Nişan gelmesi

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.