Ne Kadar Doğurgansınız?  8 Haziran 2013

Ne Kadar Doğurgansınız?

Henüz Çocuk istemiyor ancak Anne veya Baba olup olmayacağınızı da oldukça merak ediyorsanız, yaptırabileceğiniz Testler olduğunu unutmayınız..

Ne Kadar Doğurgansınız?

Erkekte Spermiyogram, Kadınlar ise, adetin 2’inci ya da 3’üncü gününde PSH hormonuna baktırmak en temek Doğurganlık Testleri olarak kabul ediliyor.

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftler, bir (1) yıl korunmasız ilişki sonrasında Çocuk Sahibi olmama durumu ”İnfertilite” (Kısırlık) olarak kabul ediliyor ve Uzman Doktora başvurmak gerekiyor. Ancak günümüzde insanlar doğurganlıklarının düzeylerinin ne olduğunu, kalıcı partnerleri olmadan, Çocuk istemeden dahi merak edip, öğrenmek istiyorlar. Bu olaya tıbbi olarak bakıldığında, eğer hiçbir İnfertilite (Kısırlık) belirtisi yoksa herhangi bir test yaptırmak da önerilmiyor. Ancak kişi illaki merak ediyor ve öğrenmek istiyorsa da, Erkekler ve Kadınlar için uygulanabilecek Testler mevcuttur. Erkekte Spermiyogram, Kadında ise adetin 2’inci ya da 3’üncü günlerinde PSH hormonuna baktırmak en temel Doğurganlık Testleri olarak biliniyor.

İnfertilite (Kısırlık) Teşhisi Konsa Bile…

İnsan oğlunun Doğurganlık kapasiteleri birçok nedene bağlı olarak değişebiliyor. Kadın üst üste hamile kalabiliyorken, bir diğeri Kadın hiç Hamile kalamayabiliyor. Aynı durum Erkekler içinde geçerli ve spermin yapısı, sayısı, hareketliliği gibi birçok neden, Doğurganlık seviyesini etkiliyor. Ancak üzerinde durulması gereken konu Çocuk Sahibi Olmak İçin tek başına bir kadının Doğurganlık kapasitesinin yeterli olmadığı erkekle kadının birlikte değerlendirilmesi gerektiği…

Aslında İnfertilite (Kısırlık) veya Çocuk Sahibi Olamama bir kesinlik durumu olarak ifade ediliyor. Uzmanların yaptığı araştırmalar, İnfertilite (Kısırlık) Teşhisi konmuş kişilerin 3’te 1’ine yakın kısmının zaman içerisine Çocuk Sahibi olduklarını gösteriyor.

Sperm Testi iki (2), üç (3) günlük Cinsel perhizden sonra yapılıyor. Çocuk Sahibi olması için bir çiftin üç (3) faktöre ihtiyacı var. Bunlardan biri Sperm, bir diğeri ise, Yumurta ve üçüncüsü de sperm ile yumurtanın birleşmesini sağlayacak normal bir anatomik ortam. Bu durumda tüplerin açık ya da kapalı olmasına bağlı. Son olarak embriyonun yapışıp gelişeceği normal bir rahmin olması gerekiyor. Doğurganlık Testleri de bunlara bağlı olarak yapılıyor.

Erkekler için testlerin son derece basit olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aydın Arıcı, sperm analizi sonucunda son derece geniş bir bilgiye ulaşmanın mümkün olduğunun altını çizerek, şu bilgileri veriyor:

Bu testleri 2 – 3 günlük bir Cinsel perhizden sonra, yani en son ejakülasyon (Boşalmanın) üzerinden 2 – 3 gün geçtikten sonra yapılmasını öneriyoruz. Spermlerin hareketliliğine bakılıyor ve en az % 60’ının hareketli olmasını istiyoruz. En önemli faktörlerden biri de spermlerin şekli. Testler için herhangi bir erkeğin spermine bakıldığında sperm hücresinde doğal olarak % 40’a yakın şekil anormallikleri görülür. Çift kuyrukludur, çift başlıdır, küçük başlıdır, iri başlıdır, eksik kuyrukludur gibi…. İşte bunların sayısı artarsa infertiliteye sebep olur. Sperm hacminin çok az veya çok fazla olması da doğurganlığın zor olmasına neden olur.

Kadınlarınki Zor!

Asıl üretkenliğin merkezi Kadınlar olduğu için, Kadınlar için uygulanacak Testler de biraz daha detaylıdır… Kadınlarda öncelikle yumurtlama fonksiyonları araştırılır. Normal olarak her kadının 28 günlük adet döneminde 14’üncü gün yumurtlamanın gerçekleşmesi gerekiyor. Bu noktada hormonal değişiklikleri saptamak için Gerekli Testler yapılıyor. Bu testlerden ilki, adetin 3’üncü günü yapılan Kan Testi. Bu dönemde Östorjen en düşük düzeye indiği için, yumurtalıktaki Yumurta Rezervi kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Adetin 3’üncü günü hem östrojene bakılıyor hem de yumurtalığın fonksiyonunu kontrol eden PSH Hormon Testi yapılıyor. Ayrıca, yumurtlamayı da etkileyen, ancak aslında göğüslerden süt üretimini kontrol eden Prolaktin Hormonu da test ediliyor. Ayrıca hem genel sağlık açısından, hem de Gebelik ve Yumurtalık açısından son derece ciddi bir hormon olan Troid hormonuna, TSH’ya bakılıyor.

Prof. Dr. Arıcı, bunlara ek olarak 14’üncü gündeki yumurtlamadan bir (1) hafta sonra yani 21’inci günde yumurtlama olup olmadığını anlamak için, Progesteron hormonuna da bakılmasında yarar olduğunun altını çiziyor. Bu Testler net bir şekilde Yumurtlama fonksiyonunun normal olup olmadığını, Yumurtalık rezervlerinin ne kadar kaldığını ve bu konuda yapılması gerekenleri vurguluyor. Eğer bu noktalarda sorun tespit edildiyse, ilave olarak yapılması gereken bazı Testler bulunuyor.

ekolay.net

Ne Kadar Doğurgansınız? Ne Kadar Doğurgansınız? Ne Kadar Doğurgansınız?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.