Meme kanserinde estetik çözüm  9 Ağustos 2013

Meme kanserinde estetik çözüm

Meme kanseri kesinlikle her bayanın korkulu rüyası. Tıpta ki ilerlemelerle her ne kadar hastalığı erken evrede yakalamak ve tedavi etmek mümkünse de, bu organın alınması gerektiği durumlarda çoğu kadın mutlaka kendini eksik veya çirkin hissediyor.

Hastalık genç yaştaki kadınları da kesin olarak etkisi altına alabiliyor. Artık bu kanser türünü çok erken dönemde yakalamak ve tedavi etmek mümkün. Fakat yine de meme kanseri, kadının hayatı boyunca kesinlikle yaşayabileceği en büyük travmalardan biri. Çünkü meme kadınlık simgesi olduğu için bu organın alınması, mutlaka çoğu kadının psikolojisinde derin yaralar açıyor. “Meme Rekonstrüksiyonu”, kaybedilen memenin yerine yenisini oluşturarak, bu kaygılarının kesin olarak ortadan kalkmasını sağlıyor.

Ameliyat sırasında

Bu yöntem “anında” (primer) veya “sekonder” olmak üzere iki farklı zamanda gerçekleştirilebiliyor. “Anında” uygulanan yöntemde kesin olarak rekonstrüksiyon, ameliyatla eş zamanlı olarak yapıyoruz.

Erken evrede teşhis ve tedavi edilebilen kanserin tedavisi için bazen de kesinlikle sadece cerrahi yöntem yeterli olabiliyor. Ameliyatla eşzamanlı yapılan rekonstrüksiyonda, kanserli doku alındıktan hemen sonra plastik cerrahi ekibi devreye girerek kaybedilen memenin yerine yenisi oluşturuluyor. Bu operasyonun avantajı; bayanın ikinci kez ameliyat olmaktan kurtulması ve en önemlisi de kaybedilen memenin hemen yerine konması sonucu, kesin olarak kişinin psikolojik darbeye çok daha az maruz kalması.

Tedavi sürüyorsa

Meme onarımında ikinci seçenek “sekonder rekonstrüksiyon.” Meme alındıktan sonra özellikle radyoterapi veya kemoterapi gibi ek tedaviye gerek duyuluyorsa rekonstrüksiyon hemen gerçekleştirilemiyor. Bu durumda kaybedilen memenin yerine yenisinin oluşturulabilmesi için kanserli bölgenin kontrol altına alınması veya ek tedavinin tamamlanması bekleniyor.

Bu riskler ortadan kalktığında devreye estetik ve plastik cerrahi uzmanları giriyor ve kaybedilen memenin yerine yenisi oluşturuluyor.

Meme protezi

Rekonstrüksiyon ister ameliyatla eş zamanlı yapılsın, isterse belli bir süre sonra, her iki durumda da aynı yöntemler kesin olarak uygulanabiliyor. Meme rekonstrüksyonu ya meme protezi kullanılarak veya hastanın kendi dokusundan yararlanılarak gerçekleştiriyoruz.

Memedeki tümör çıkarıldığında o bölgede yeteri kadar doku mevcutsa, bir başka deyişle sadece kanserli bölgenin çıkarılması söz konusu ise kas altına protez yerleştirmek kesin oluyor. Ameliyat sırasında kimi vakalarda hazır protezler, kimilerinde ise meme altında yerleştirildikten sonra içine serum fizyolojik verilerek hacminin büyütülmesi sağlanan protezler kullanılıyoruz.

Kendi dokusu

Meme onarımı, protezin yanı sıra hastanın kendi dokusundan yararlanılarak da gerçekleştiriyoruz. Kesinlikle En sık uygulanan yöntem ise, karın bölgesindeki deri ve deri altı dokusundan yararlanmak. Bu yöntemi özellikle karın bölgesinde, doğumlara ya da kiloya bağlı sarkma oluşan hastalarda uyguluyorum… Bu yöntemde aynı zamanla düzgün ve gergin bir karına da sahip olmak mümkün oluyor. Peki ya karın bölgesinde yeterli deri ve deri altı dokusu mevcut değilse? Bu durumda, daha önceki ameliyatlardan dolayı karın bölgesi kullanılamayan ya da yeteri kadar doku bulunmayan hastalarda meme rekonstrüksiyonu, sırtından alınan dokularla uygulanıyorum. Cerrahi işlem sonrasında iyileşme süreci yaklaşık olarak ortalama 2-3 haftadır. Hastalar normal günlük aktivitelerine yaklaşık olarak ortalama 4-6 hafta içinde kesin olarak dönebilirler.

Meme ucu ve çevresini kaplayan bölüm ameliyat sırasında alınmışsa önce hastanın meme hacmi sağlıyoruz. Daha sonra bir ameliyatla meme ucu ve areola (meme ucu çevresindeki kahverengi alan) yapıyoruz. Eğer göğüs çevresi yeterli dokuya sahip değilse “flep” olarak adlandırılan teknikle, yani hastanın bacağının iç tarafı veya genital bölgesi gibi farklı noktalarından alınan yamalarla göğüs ucu ve çevresi yeniden oluşturuluyor. Bir başka teknik de, “tatuaj” yani dövme yöntemi. Bu teknikte, meme ucu ve areola gerçek rengini alıncaya dek son derece özel boyalarla boyuyoruz.

Meme eksikliğini hissetmeden, tüm güzellikler sizlerle olsun……

Op. Dr. Ulvi GÜNER

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Meme kanserinde estetik çözüm Meme kanserinde estetik çözüm Meme kanserinde estetik çözüm

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.