Masa başı çalışmak sinir sıkışması nedeni olabilir  13 Temmuz 2013

Masa başı çalışmak sinir sıkışması nedeni olabilir

“Sinir sıkışması vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Sinirler vücutta yol alırken kas-kemik arasında, etrafı bağ dokusu ile çevrili bazı tünellerin içinden geçerken oluşan sinir sıkışmalarına tuzak nöropatiler denilmektedir. Tuzak nöropatilerin yaklaşık %90 ‘ını elde karpal tünel sendromu oluşturmaktadır. Ayrıca dirsek düzeyinde tekrarlayan travmalar ulnar oluk sendromuna neden olabilir. Ameliyat, alçılar, kırık iyileşmesi ile ortaya çıkan hipertrofik dokular sinir sıkışması ile sonuçlanabilir. Omurgada fıtıklar, kemik çıkıntıları ve omurilik kanalında daralma sinirlerin omurilikten çıkarken sıkışmasına yol açabilir.

AĞRI VE UYUŞMA İLE KENDİNİ GÖSTERİR

En sık yakınma ağrı ve uyuşmadır. Ayrıca sıcak-soğuktan aşırı etkilenme, kaslarda kuvvetsizlik ve terleme bozuklukları oluşabilir. Sinir sıkışması parmaklarda uyuşma ve karıncalanma kavrama ya da ayıklama işlemi sırasında güçsüzlük gibi belirtiler görülüyor. Uzun süre kolların dirseklerden kıvrılmış pozisyonda durmasıyla artan sinir sıkışmasının hafife alınmaması gerekmektedir. Aşırı zorlama uzun süreli masa başı çalışmaları ve duruş bozuklukları sinir sıkışmasını tetiklemektedir. Rahatsızlığın en önemli belirtileri dirseğin arkasının bir yere çarptığında elektriklenme hissinin çoğalması ve ellerde yanıcı ağrıların yaşanması şeklinde olmaktadır.

TEŞHİSİNDE EMG ÇOK ÖNEMLİ

Sinir sıkışmasının tanısı klinik muayene, elektrofizyolojık inceleme ve bazı durumlarda (örneğin omurilik hastalarında)görüntüleme yöntemleri ile konulur. Elektromiyografi (EMG)’de dışarıdan elektrik uyarı verilerek sinirin sağlamlığı; eğer iletimde bir bozukluk varsa bunun yeri ve derecesi saptanır. Ayrıca elektrik uyarının kasa ulaşıp ulaşmadığı, kasın bu uyarılara yanıtı değerlendirilir.”

Masa başı çalışmak sinir sıkışması nedeni olabilir Masa başı çalışmak sinir sıkışması nedeni olabilir Masa başı çalışmak sinir sıkışması nedeni olabilir

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.