Marilyn Monroe ideal kiloda  14 Eylül 2013

Marilyn Monroe ideal kiloda

Son zamanlarda kilo problemi yediden yetmişe hepimizi ilgilendiriyor. Geçmişin en büyük seks ikonlarından biri olan Marilyn Monroe da 42 beden olması ile bilinir.

Bazı kilo problemi olanlarda kilo verdikçe daha çok kilo verme isteği uyanıyor. Ne kadar düşük vücut ağırlığı o kadar iyilik, o kadar güzellik olarak algılanıyor. Kişiler çok kilo vererek sıfır beden olma yolunda çok dengesiz diyetler yaparak ve vücut için gerekli gıdaları almayarak vücutlarında geri dönüşü olmayan tahribatlar oluşturuyorlar.

 

YAĞ DOKUSU SANILANIN AKSİNE KALP ve BEYİN İÇİN FAYDALI

 

Hep korktuğumuz ve sıfıra indirmeye çalıştığımız yağ dokusu aslında kalp ve beyin gibi çok önemli bir organ. Yağ dokusu vücut ısısını ayarlar ve vücudu darbelere karşı korur, kemik dokusunu korur, bazı hormonların sentez yeridir. Vücutta hiç yağ dokusu kalmazsa, özellikle cinsiyet hormonlarındaki değişime bağlı olarak kısırlık, adet görememe, erkek tipi saç dökülmeleri, halsizlik, kemik erimesi, yorgunluk gibi problemler ortaya çıkar. Sıfır beden takıntısı uzun vadede devam ederse Anoreksia yani yememe hastalığına yol açabilir. Bu durumda da doğru tedavi planlaması yapılmaz ise ölüme kadar giden bir süreç ortaya çıkabilir.

 

BALIK ETLİ OLMAK SAĞLIKLIDIR

 

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalarda en sağlıklı kilo aralığı olarak artık balık etlilik kabul ediliyor. Şişmanlığı sınıflayan Vücut-kitle indeksi adında bir parametre vardır. Bu parametre değerini bulmak için vücut ağırlığı boy ölçüsünün karesine bölünüyor ve ortaya bir değer çıkıyor. Bu değer 18-25 arasında ise normal kabul ediliyor, 25-30 arası fazla kiloluk yani balık etlilik olarak kabul görüyor. 30’ un üzeri ise obezite yani şişmanlık olarak kabul ediliyor. Yapılan bu araştırmada vücut-kitle indeksi 25-30 arasında olanların yani fazla kiloluların, zayıflara ve şişmanlara nazaran daha az kalp hastalığından ölüm riskine sahip olduğu gösterildi. Bu durumda bir noktada yağ dokusunun vücut için ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Azı yada çoğu zarar ortası karar…

Marilyn Monroe ideal kiloda Marilyn Monroe ideal kiloda Marilyn Monroe ideal kiloda

Bu yazı yoruma kapalıdır.