Laparoskopik tüp bağlanması  26 Haziran 2013

Laparoskopik tüp bağlanması

“Laparoskopi” ile göbekten girilerek kordonların iki taraflı olarak bağlanması işlemidir. Halk arasında “Kansız Ameliyat” olarak da bilinen bu yöntemde Ameliyat sonrası ağrı daha azdır ve çoğunlukla hastanede yatmayı gerektirmez.

Kadınlarda yumurta, yumurtalıklarda meydana gelir ve tüplerden (Yumurta Kanallarından) geçerek rahime ulaşır. Laparoskopi Yöntemi ile yumurta kanalları bağlanınca, Yumurta rahime geçemez ve rahim içinde Erkek Tohum Hücresi (Sperm) olsa dahi Gebelik gerçekleşmez.

Bu yöntemde etkinlik yüzde 100′ e yakındır. Çok az bir oranda tüplerin tekrar açılabilmesi ve Gebelik ihtimali akılda tutulmalıdır. Operasyon tekniği başarı oranı ile ilişkilidir.

Adet bitimini takiben Gebe olunmadığından emin olunarak uygulanır. Kısa süren küçük bir operasyondur. Aynı gün ya da hastanın durumuna göre bir (1). gün sonrası da taburcu edilerek 1. ay sonra kontrole davet edilir.

Her cerrahi operasyon gibi bu operasyonlar da bazı riskler taşır. Enfeksiyon, Anestezi Riskleri, Komşu Organ Zedelenmesi gibi göz önünde bulundurulmalıdır. Dikkatli bir operasyon tekniği kullanıldığında bu olasılık çok düşüktür.

Operasyonda sırtüstü yatırılan hastaya Anestezi uygulandıktan sonra göbek deliğinin bir (1). cm altından bir (1) cm’lik bir kesi açılır. Karın içerisine Karbondioksit Gazı akımını sağlayacak kalın bir iğne, bu kesiden karın boşluğuna iletilir ve karın içi boşluk gaz ile şişirilir. Daha sonrasında bir (1). cm çapında bir taşıyıcı boru karın boşluğuna itilir ve bu taşıyıcı boru vasıtası ile Laparoskopi Kamerası içeriye yerleştirilir. Yine alt karın boşluğunun sol, sağ ya da ortasına yaklaşık beş (5). mm’lik bir kesiden cerrahi işlemin yapılacağı başka bir delik açılır. Kamera gözetiminde beş (5). mm’lik delikten iletilen cerrahi aletlerin yardımı ile tüpler tutularak yakılır ve sonrasında yakılan yerin ortasından kesilerek iki ucun devamlılığı bozulur. Laparoskopi ile bu işlem ortalama 20. dakika ile bir (1). saat arasında değişmektedir.

Çocuk istemi olmayan, aile planlamasını tamamlamış çiftlerde uygun bir yöntemdir. Genellikle ileri yaşta uygulanması tercih edilir. Çünkü geri dönüşümsüz bir yöntemdir. Tüp bağlanmasının geri çevrilmesi oldukça zor ve mikro-cerrahi gerektiren, başarı oranı oldukça düşük bir operasyon olduğundan, işlem öncesi danışmanlık oldukça önem taşır.

Halk arasında yanlış bilinen bir nokta tüp bağlanmasının adet miktarını etkileyebileceği, Cinsel isteksizliğe yol açabileceği, erken menopoza sokacağı ya da ağrılara neden olabileceğidir. Uygun teknikle yapıldığında, yumurtalık kan dolaşımı etkilenmeyeceğinden dolayı bu endişelerin tümü yersizdir. Tüplerin bağlanması adet miktarını ve cinsel isteği asla etkilemez.

Genellikle en az 30. yaşını doldurmuş, istediği sayıda çocuğa ulaşmış ve bir daha kesinlikle daha fazlasını düşünmeyenlerle tıbbi ya da sosyal olarak Çocuk doğurması sakınca yaratan kişiler için en uygun yöntemdir. Şişman hastalarda uygulanması zor olabilmektedir. Bunun yanında daha önce ciddi karın içi cerrahi geçirmiş olan hastalarda oluşmuş olan yapışıklıklar nedeniyle komplikasyon ihtimali artmaktadır. Ciddi kalp ya da akciğer hastalığı olan hastalar, anestezi açısından tehlikeli grubu oluşturmaktadır.

Ender olarak tüpler bağlandıktan sonra yeniden bir Bebek isteyen çiftler olmaktadır. Bu durumda mikro cerrahi teknikleri uygulanarak tüplerin tekrar uç uca bağlanması denenebilir.

Tüp bağlanmasından (tubal ligasyon) sonra tüplerin bir mikro-cerrahi ameliyatı ile yeniden açılmasına “tubal reanastamoz (tubal reanastamosis)” denir.

Unutulmamalıdır ki; tüp bağlanması geri dönüşümü kolay olmayan işlemdir. Tubal reanastamozda başarı şansı ortalama yüzde 60. ila yüzde 80’larda olduğundan ameliyatla tüplerin bağlanması kararı kesin olarak verildikten sonra ancak tüpler bağlatılmalıdır.

Cerrahi olarak başarılı olunamadığında Tüp Bebek yöntemlerine geçilmelidir.

Op. Dr. Selda örnek HANIMOĞLU

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Laparoskopik tüp bağlanması Laparoskopik tüp bağlanması Laparoskopik tüp bağlanması

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.