Kürtaj ve Kısırlık  5 Ağustos 2013

Kürtaj ve Kısırlık

Kürtaj işlemi rahim içine son derece özel aletlerle girerek gebelik materyali ve eklerinin vakum veya küret olarak adlandırılan özel aletlerle tahliyesidir.

Kürtaj kesinlikle cerrahi bir işlemdir ve her cerrahi girişim gibi kürtajın da mutlaka bazı riskleri vardır. Bunlar arasında kesin olarak en sık karşılaşılanlar müdahale esnasında rahmin delinmesi, kanama, enfeksiyon ve gebelik materyalinin hepsinin tahliye edilememesi sayılabilinir.

Kürtaj Uygulaması: Yasal tahliyeler hem lokal anestezi, hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Genel anestezi altında kürtaj ksin olarak her ne kadar maliyeti biraz artırsa da, hem annenin psikolojisi açısından hem de işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından kesinlikle daha çok tercih edilir ve önerilir.

Hasta uyuduktan sonra pozisyon verilir ve ilk önce rahimin durumunu ve büyüklüğünü değerlendirmek için mutlaka jinekolojik muayene yapılır. Rahimin özellikleri anlaşıldıktan sonra vajinal spekulum yerleştirilir. Spekulum ile rahim ağzı görünür hale gelir. Vajina ve serviks antiseptik solüsyonlar ile mutlaka yıkanarak olası bir enfeksiyona karşı önlem alınır. Lokal anestezi uygulanacak ise kesinlikle bu aşamada yapılır ve serviksin her iki yanına ilaç enjekte edilir. Daha sonra serviks yani rahim ağzı tekdişilli olarak adlandırılan bir alet ile tutulur. Bu işlem mutlaka biraz ağrı verebilir. Tekdişilli çekilerek rahimin düz bir hale gelmesi sağlanır.

Buji adı verilen aletler yardımı ile rahim ağzı genişletilmeye başlanır (dilatasyon). Bunun için mutlaka mümkün olan en ince buji kullanılır. Bujiler çaplarının milimetre cinsinden büyüklüğüne göre numaralandırılır (1, 2, 3, 4, 5.)

Dilatasyon işlemi tamamlandıktan sonra plastik (karmen) kanüller rahim ağzından geçirilerek, rahim boşluğuna ulaşılır. Kanül yerleştirildikten sonra, ucu bu amaç için üretilmiş vakum yaratan özel enjektöre bağlanır. Enjektörün düğmesi açılarak negatif basınç oluşması sağlanır ve enjektör ileri geri hareket ettirilerek mutlaka rahim içi temizlenir. Rahim içi tamamen temizlenene kadar mutlaka işleme devam edilir. Eğer tıbbi bir sebep ve neden ile ve uzman hekimler kurulu kararı ile 10 haftadan büyük bir gebeliğin sonlandırılmasına karar verilmiş ise bu işlem çok daha büyük kanülleri vakum cihazlarına bağlayarak yapılır ve ardından keskin küretler ile parça kalıp kalmadığı kesinlikle kontrol edilir.

Kürtaj sonrası enfeksiyon eğer işlem esnasında steriliteye kesinlikle maksimum özen gösterilirse ve işlem sonrası antibiyotik kullanılırsa çok nadirdir. Enfsksiyon durumunda ise mutlaka en korkulan tüplerin bu iltihabi durumdan etkilenmesi ve yapışıklık oluşarak tıkanmasıdır ki bunun sonucu mutlaka kısırlık gelişebilir.

Kürtaj her ne kadar sık yapılan basit bir işlem gibi görülse de kesinlikle uygunsuz şartlarda ve steriliteye mutlaka önem verilmeden yapılırsa kesinlikle kısırlık gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kürtaj ve Kısırlık Kürtaj ve Kısırlık Kürtaj ve Kısırlık

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.