Kürtaj Sonrası Kanama Olur mu  6 Ağustos 2013

Kürtaj Sonrası Kanama Olur mu

Kürtaj rahim içinden doku çıkarmak anlamına gelir. Kürtaj gebeliği isteyerek ya da zorunlu nedenlerle sonlandırmak dışında, doğumdan sonra plasenta parçaları kalması, kanama bozuklukları, rahim içinde polipler, menopozdan sonra kanama gibi çeşitli sebep ve nedenlerle de kadın hastalıkları ve uzman doğum doktorları tarafından yapılmaktadır.

Kürtaj kesinlikle tecrübeli ve mutlaka güvenilir ellerde ve son derece steril şartlarda yapıldığı taktirde, işlemden sonra kanama olasılığı kesin olarak yok denecek kadar azdır. Ancak kürtajdan sonra başlayan ve 10 – 15 gün devam eden önce adet kanaması gibi olan sonra siyah koyu renkte kan pıhtıları gibi gelen kanama son derece normaldir. Bu normal durum dışında kürtajdan sonra kanama olasılığı aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda kesin olarak oldukça fazladır.

  1. Kürtajdan hemen sonra kürtaj sırasında kullanılan tek dişli aletinin battığı yerden kısa süre kanama olabilir.
  2. Kürtaj olduğu halde gebeliğin boşaltılamaması, gebeliğin devam etmesi halinde mutlak kanama görülebilir.
  3. Kürtajdan sonra rahim içinde plasental materyal kalması halinde uterus kası (myometrium) kasılamaz ve mutlaka kanama olur.
  4. Kürtajdan sonra kısa sürede cinsel ilişkiye girmek enfeksiyon riskini son derece arttırır. Endometrit olarak adlandırılan rahim iç duvarında enfeksiyon olduğunda az az kahverengi kokulu kanama olur.
  5. Kürtajdan sonra kanı sulandıran ilaçlar (örneğin Aspirin ve benzeri ilaçlar) kullanıldığında kanama durmayabilir.
  6. Kürtajdan sonra bir takım kanama, pıhtılaşma bozukluğu olan, rahim içinde submukoz myom, endometrial polip gibi patolojik bulguları olan hastalarda da kanama mutlaka olarak çok daha fazla devam edebilir.
  7. Nadir bir durum olmakla birlikte küçük gebeliklerde rahim ağzı çok dar olduğunda kürtajdan sonra rahim içinde kan birikmesi ve servikal kanaldan rahat çıkmaması sebebi ve nedeniyle kramp tarzında mutlak kanama olabilir. Bu durumda rahim ağzı (servikal kanal) genişletilerek uterus içindeki kan boşaltılır ve kesin olarak hasta rahatlar.

Kürtajdan sonra 15 – 20 gün geçtiği halde hala adet kanaması gibi kanama ya da kramp tarzında ağrı olursa kesinlikle uzman doktorunuza müracaat etmeniz son derece uygun olur.

Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kürtaj Sonrası Kanama Olur mu Kürtaj Sonrası Kanama Olur mu Kürtaj Sonrası Kanama Olur mu

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.