Kürtaj İşlemi ve Yasal Konular  4 Ağustos 2013

Kürtaj İşlemi ve Yasal Konular

KÜRTAJ

Kürtaj kelime anlamı ile kazımak anlamına gelir, kadın hastalıkları ve doğumda kullanıldığı şekliyle ise rahim içinden doku almak anlamına gelmektedir. Sadece gebelik sonlandırmak için yapılmaz.

Özellikle kanama bozukluklarında ve monopoz sonrası kanamalarda teşhis amaçlı küretaj yapılabilir. (Probe Küretaj). Yine infertilite (kısırlık) araştırmalarında yumurtlama olup olmadığını anlamak amacıyla da kürtaj uygulanabilir.

Gebeliğin sonlandırılması amacıyla yapılan kürtaj ülkemizde kesin olarak10. gebelik haftasına kadar kanuni olarak uygulanmaktadır.

Eğer bebek ölü ise, bebekte yaşamla bağdaşmayan son derece ciddi bir anormallik (sakatlık) varsa ya da gebeliğin tıbben sakıncalı olması durumunda daha ileri gebelik haftalarında da kürtaj yapılabilir.

Kürtaj Uygulaması:

Yasal tahliyeler hem lokal anestezi, hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Genel anestezi altında kürtaj her ne kadar maliyeti mutlaka biraz artırsa da, hem annenin psikolojisi açısından hem de işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından mutlaka daha çok tercih edilir ve önerilir.

Hasta uyuduktan sonra pozisyon verilir ve ilk önce rahimin durumunu ve büyüklüğünü değerlendirmek için uzman tarafından jinekolojik muayene yapılır. Rahimin özellikleri anlaşıldıktan sonra vajinal spekulum yerleştirilir. Spekulum ile rahim ağzı görünür hale gelir. Vajina ve serviks antiseptik solüsyonlar ile yıkanarak olası bir enfeksiyona karşı mutlaka önlem alınır. Lokal anestezi uygulanacak ise bu aşamada yapılır ve serviksin her iki yanına mutlaka ilaç enjekte edilir ve daha sonra serviks yani rahim ağzı tekdişilli olarak adlandırılan bir alet ile tutulur. Bu işlem biraz ağrı verebilir. Tekdişilli çekilerek rahimin düz bir hale gelmesi sağlanır.

Buji olarak adlandırılan aletler yardımı ile rahim ağzı genişletilmeye başlanır (dilatasyon). Bunun için kesinlikle mümkün olan en ince buji kullanılır. Bujiler çaplarının milimetre cinsinden büyüklüğüne göre numaralandırılır (1, 2, 3, 4, 5.)

Dilatasyon olarak adlandırılan işlemi tamamlandıktan sonra plastik (karmen) kanüller rahim ağzından geçirilerek, rahim boşluğuna ulaşılır. Kanül yerleştirildikten sonra, ucu bu amaç için üretilmiş vakum yaratan son derece özel enjektöre bağlanır. Enjektörün düğmesi açılarak negatif basınç oluşması sağlanır ve enjektör ileri geri hareket ettirilerek kesin olarak rahim içi temizlenir. Rahim içi tamamen temizlenene kadar kesinlikle işleme devam edilir. Eğer tıbbi birsebep ve neden ile ve uzman hekimler kurulu kararı ile 10 haftadan büyük bir gebeliğin sonlandırılmasına karar verilmiş ise bu işlem çok daha büyük kanülleri vakum cihazlarına bağlayarak yapılır ve ardından keskin küretler ile parça kalıp kalmadığı mutlaka kontrol edilir.

Kürtaj Yasal Sınırı

İsteğe bağlı kürtajda yasal sınır 10 haftaya kadardır, fakat eğer bebekte sakatlık v.s. söz konusu ise ya da bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar gebelik sonlandırılabilir.

18 yaşını tamamlamamış olanlar ebeveynlerinin kesinlikle yazılı ve imzalı izni ile kürtaj olabilir, hasta evli ise mutlaka babanın rızası ve izni gerekmektedir fakat hasta evli değil ve 18 yaşını tamamlamışsa kendi isteğiyle gebeliği sonlandırabilir.

Kürtaj ne zaman uygulanır

İsteğe bağlı kürtajda yasal sınır 10 haftaya kadardır, fakat eğer bebekte sakatlık v.s. söz konusu ise ya da bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar gebelik sonlandırılabilir.

Eğer ebeveynler gebeliği istemiyorlarsa kesinlikle mümkün olan en kısa zamanda kürtaj yapılmalıdır, zira gebelik ne kadar büyük olursa işlem sonrası oluşabilecek sorunlar ve problemler de kesinlikle o kadar fazla ve son derece ciddi olmaktadır.

Kanunen 10 haftaya kadar olan kürtaj sınırı ebekte yaşamla bağdaşmayacak problem varlığında, amniosentez olarak adlandırılan ya da benzeri test sonucunda bebekte anomali, sakatlık çıktığında 24. haftaya kadar gebelik sonlandırılabilinir.

İşlem öncesi eğer hastaya genel anestezi uygulanacaksa hasta mutlaka en az 6 saat aç ve susuz olmalıdır, aksi taktirde anestezi esnasında midede kalan yemek artıkları kusma sonucu akciğerlere kaçması sonucu son derece ciddi hayati tehlike arz eden sorunlar ve problemlere yol açabilir (aspirasyon).

Kürtaj ve Kısırlık

Kürtaj işlemi rahim içine özel aletlerle girerek gebelik materyali ve eklerinin vakum veya küret olarak adlandırılan son derece özel aletlerle tahliyesidir. Kürtaj kesin olarak cerrahi bir işlemdir ve her cerrahi girişim gibi kürtajın da mutlaka bazı riskleri vardır. Bunlar arasında en sık karşılaşılanlar müdahale esnasında rahmin delinmesi, kanama, enfeksiyon ve gebelik materyalinin hepsinin tahliye edilememesi sayılabilinir.

Kürtaj sonrası enfesiyon eğer işlem esnasında kesinlikle steriliteye maksimum özen gösterilirse ve işlem sonrası antibiyotik kullanılırsa çok daha nadirdir. Enfsksiyon durumunda ise en korkulan tüplerin bu iltihabi durumdan etkilenmesi ve tıkanmasıdır ki bunun sonucu olarak kısırlık gelişebilir.

Kürtaj her ne kadar sık yapılan basit bir işlem gibi görülse de kesinlikle uygunsuz şartlarda ve steriliteye önem verilmeden yapılırsa kısırlık gibi son derece ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kürtaj ve Kanama

Kürtaj sonrası adete benzer kanama görülebilir ve bu kanama yaklaşık 1 hafta 10 gün sürebilmektedir. her ne kadar bu kanama son derece normal olarak görülebilse de bazen işeride kalan gebelik eklerine (parça) bağlı olabilmekte ve ileride hastaya son derece ciddi sorunlar ve problemler açabilmektedir.

Kanamanın aşırı olması ve 10 günden fazla sürmesi durumunda öncelikle ultrason muayenesi ile uterus (rahim) değerlendirilmeli ve eğer rahim içinde parça kalmışsa mutlaka bunlar temizlenmelirdir. Kanama bu işlemden sonra genellikle duracaktır. Rahimin tam olarak tahliye edilememesinin diğer bir komplikasyonu ise enfeksiyon gelişimidir ve ileride kısırlığa sebep ve neden olabilecek son derece ciddi problemlere sebep ve neden olabilir.

Kürtaj sonrası kanamanın diğer bir sebep ve nedeni ise kandaki pıhtılaşma faktörlerindeki eksikliklerdir ve bu gibi durumlarda hastada kanama faktörleri kesinlikle kontrol edilmelidir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kürtaj İşlemi ve Yasal Konular Kürtaj İşlemi ve Yasal Konular Kürtaj İşlemi ve Yasal Konular

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.