Kürtaj için nelere dikkat etmeliyim  5 Ağustos 2013

Kürtaj için nelere dikkat etmeliyim

Her kadının kesinlikle korkulu rüyası olan istenmeden gebe kalma durumlarında başvurulan kürtaj kadınlarımızı kesin olarak en çok merak ettikleri ve soru sordukları konuların başında gelir. sizlere okuma kolaylığı açısından basit anlaşılır bir dille kürtaj konusunda en çok merak edilenleri soru cevap yöntemiyle aktarmaya çalışacağım.

1- KÜRTAJ NEDİR?

KÜRTAJ herhangi bir nedenle istemeden gebe kalan bir kadının rahim içindeki gebeliğini sonlandırma işlemidir.

2-HANGİ NEDENLERLE KÜRTAJ OLUNUR?

a-Planlanmadan gebe kalma,

b-Çocuk sayısının yeterli olması ve kesinlikle yeni çocuk sahibi olmayı istememe,

c- Herhangi bir doğum yöntemi kullanılırken hata yapılması sonucu gebe kalma (doğum kontrol hapının unutulması, spiralin kayması, prezertvatifin yırtılması, takvim yöntemini kullanırken yapılan hatalar, emzirme döneminde sütün koruduğu zannedilerek korunma önlemi alınmaması gibi)

d-Gebe kalma durumu kesin olarak bilinmeden alınan bebeğe zararlı olabilecek ilaçlar kullanma, röntgen ışını ya da radyasyona maruz kalma.

e-Annede doğum yaparsa yaşamını riske sokabilecek hastalıkların olması kesinlikle gebe kalmanın yasak olduğu hastalıkların varlığı.

f-Tecavüz ya da kesinlikle evlilik dışı oluşan gebelikler.

g-bebeğin gelişemeyip öldüğü ya da ağır genetik hastalığın saptandığı durumlar.

3-KÜRTAJ NASIL BİR İŞLEMDİR?

Kürtaj konusunda kesinlikle son derece deneyimli olan kadın doğum uzmanı tarafından usulüne uygun olarak gerçekleştirildiğinde kesinlikle son derece kolay ve komplikasyonu çok daha az olan bir işlemdir.

Bugünkü modern yöntemlerle ister irice bir plastik enjektör olan carmen cihazı isterse vakum cihazı ile yapılsın rahim kazınmadan vakumlama yöntemiyle rahimi incitmeden gerçekleştirilebilir.

Mutlaka steril koşullarda gerçekleşmelidir Disposable (tek kullanımlık malzeme kullanılması kesinlikle sonderece önemlidir).

4-KÜRTAJ SIRASINDA ACI DUYULUR MU?

Genellikle kısa süreli yüzeyel bir genel anestezi uygulanır. Hasta kısa sürede uyuyup sorunsuz olarak uyanır. Kürtajı hatırlamaz ve kesin olarak hiç bir acı hissetmez ve hasta yaklaşık olarak ortalama 15 dakikada kendine gelir ve hasta kısa bir süre dinlendikten sonra yürüyerek evine gidebilir.

Hasta daha önceden normal doğum yapmışsa ve genel anestezi almak istemiyorsa rahim ağzı lokal anestezi ile uyuşturulabilir. Bu işlem surasında hasta kendindedir uzman doktorla ve yardımcı personelle sohbet edebilir. Adet sancısı benzeri yaklaşık olarak ortalama 2- 3 dakika acı hissedebilir.

5-KÜRTAJ KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Konunun uzmanı tarafından usulüne uygun ve titizlikle yapılan kürtajlarda komplikasyon çıkma olasılığı kesinlikle son derece düşüktür.

a-Enfeksiyon gelişmesi; steril şartlar ve tek kullanımlık malzeme ile yapılan kürtajlarda bu olasılık kesinlikle oldukça düşüktür.

b-Parça kalması: deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirlen kürtajlarda mutlaka yine nadir bir olasılıktır, bazen rahim içi myomlar polipler vb… nedeniyle belli bir bölgedeki parçalar tam temizlenemeyebilir ve kesilmeyen kanamalarla karşımıza çıkar ve kesin olarak 2. kere temizlenmesi gerekebilir.

c-Rahim delinmesi: uterusun perfore olması halk arasında rahim delinmesi diye bilinir yasal sınırlar içinde ve nazik yapılan küretajlarda kesinlikle hemen hemen hiç görülmez .

d-Kürtaj olunmasına rağmen gebeliğin devam etmesi: ultrasonografi eşliğinde yapılan kürtajlarda kesin olarak bu olasılık oldukça azdır. Genellikle kesenin tam olarak yerleştiği zaman beklenerek mutlaka kürtaj yapılması gerekir.

6-KÜRTAJ OLDUM TEKRAR GEBE KALABİLİRMİYİM?

Usulüne uygun olarak vakumla yapılan sonrasında enfeksiyon veya komplikasyon gelişmeyen kürtajlarda ertesi aydan itibaren kesin olarak hamile kalabilirsiniz.

7-İLK GEBELİĞİNDE KÜRTAJ OLANLAR TEKRAR HAMİLE KALAMAZLAR DİYE BİLİNİR DOĞRU MU?

Kesinlikle yanlış. Eskiden plastik malzemeler ve vakum yönteminin kullanılmadığı zamanlarda rahimin fazla kazınması ya da enfeksiyon gelişmesi olasılığı çok daha fazla idi. Bu ozamanlardan kalan yanlış bir inanış. Bugünün modern ve steril yöntemleriyle rahimin kazınmasına gerek yok İlk gebelik bile olsa kesin olarak tekrar gebe kalınabilir.

8-KÜRTAJIN YASAL BOYUTU NEDİR ?

ülkemizde 10 haftalığa kadar gebelikleri kürtajla sonlandırmak mümkündür. 18 yaşın üstü ve bekar hanımların izne ihtiyacı yoktır “18 yaş altı veli izni gerekir”.

9-KÜRTAJ BİR DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ OLARAK KULLANILABİLİR Mİ?

Kesin olarak asla. Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ancak zorunlu ise yapılabilir. Bu nedenle korunma kurallarına sıkıca uyulmalı istenmeyen gebeliklerden kesin olarak korunmaya çalışılmalıdır.

10-KÜRTAJ SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

15 gün süreyle cinsel ilşkiye girmeme, deniz havuz yasağı,15 gün ayakta duş almak uzman doktorunuz tarafından önerilmişse koruyucu antibiotikleri düzenli kullnmak 15 gün sonra işlemi gerçekleştiren doktorunuza kontrole gitmek .

11-KAN UYUŞMAZLIĞIMIZ VAR KÜRTAJ OLUNCA AŞI OLMALI MIYIM?

Evet. Kan uyuşmazlığınız varsa geçirdiğiniz her kürtaşdan sonra anti-D aşı olmalısınız. Bu sonraki gebeliklerinizin sağlıklı geçmesi açısında kesin olarak son derece önemli bir konudur .

SONUÇ: Kürtaj bir kadın için hiç kolay bir karar değildir. ruhsal dengesini bozabilecek seviyeye kadar üzüntü verici olabilir. Kesinlikle ideal olan düzgün bir korunma yöntemine başvurmak fakat bunlara rağmen bir kaza olursa doğurma olasılığını düşünmek bu da mümkün değilse kesinlikle güvenilir konusunda uzman bir hekime başvurup kürtaj olmaktır.

Op. Dr. Hülya ERDEM BİÇMEN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kürtaj için nelere dikkat etmeliyim Kürtaj için nelere dikkat etmeliyim Kürtaj için nelere dikkat etmeliyim

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.