KLOMEN NEDİR? NE İŞE YARAR?  4 Temmuz 2013

KLOMEN NEDİR? NE İŞE YARAR?

Klomifen sitrat tedavisi yumurtalık uyarılması tedavisinde iğne ile yumurtalık uyarılması ve tüp bebekten önce başlangıç tedavisidir.

Kısırlık (infertilite) vakalarında, kadınlardaki yumurtlama sorununun giderilmesi için ilk aşamada klomifen sitrat kullanılır.

Klomifen sitrat tedavisi uygulanan kadınlarda, tedavi öncesinde yumurtlama meydana gelmeyen kadınların yaklaşık %75′inde yumurtlamayı sağladığı ve bunların yaklaşık %35′ inde gebelik oluştuğu saptanmıştır. Bu gebeliklerin, yaklaşık ½90’ında tekil gebelik olur; en fazla %10′u ikiz gebeliktir ve %1′den çok daha azı da çoğul doğumla sonuçlanır.

Klomifen sitrat ile yumurtalık uyarılması tedavisi genellikle 4. veya 5. siklus kullanılır. Adetin 3. ila 5. günü başlanır. Optimum 50. mgx2 olarak beş gün boyunca kullanılır. Seri ultrason takiplerinde 16. ila 18. mm ye ulaşan yumurta görüldüğünde çatlatma iğnesi verilir. Bu aşamadan sonra ya planlı cinsel ilişki veya aşılama tedavisi önerilir. Adet gecikmesi ve gebelik oluşması beklenir. Bu süre zarfında gebelik oluşmaz ise başka bir tedavi seçeneği (iğne ile yumurtalık uyarılması veya tüp bebek) tercih edilir.

Op. Dr. Erhan KARAALP

Kadın Hastalıkları ve Doğum

KLOMEN NEDİR? NE İŞE YARAR? KLOMEN NEDİR? NE İŞE YARAR? KLOMEN NEDİR? NE İŞE YARAR?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.