Kısırlık Tedavisinde Aşılama IUI  3 Temmuz 2017

Kısırlık Tedavisinde Aşılama IUI

Kısırlık Tedavisinde Aşılama IUI

IUI yani “ Aşılama ”, erkekten kaynaklanan ve sebebi açıklanamayan kısırlık vakalarında tüp bebek tedavisinden önce uygulanan başlıca tedavilerden biridir. Kısırlığın sebebine yönelik değil, gebelik ihtimalini yükseltmeye yönelik bir tedavi yöntemidir.

Aşılama yönteminin amacı kadın yumurtalıklarının uyarılması ve yumurtalıkların çatlaması sonrasında spermleri yıkayıp yoğunluk ve hareketlerini artırarak rahmin içerisine bırakmak ve döllenme için gerekli koşulları sağlayan fallop tüplerinde daha çok sayıda sperm ve yumurta bırakarak birbirleriyle buluşma ihtimalini yükseltmektir.

Aşılama Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Hafif sperm bozuklukları, sebebi açıklanamamış kısırlık vakaları ve Laparoskopik olarak tedavisi sağlanmış Endometriozis vakaları için uygulanan aşılama yöntemi, 39 yaşın üstündeki kadınlarda ve kısırlık süresinin 8 yılı aştığı vakalarda ise düşük gebelik olasılığından ötürü uygulanmaz. Eğer kadının yumurtalık kapasitesi düşükse en kısa sürede aşılama yerine tüp bebek tedavilerine yönelmek gerekmektedir. Aşılama yönteminin uygulanabilmesi için kadında en az bir tüpün açık olması lazımdır; geçmişte tüpler incelenmemişse rahim filmi ya da Laparoskopi uygulanarak kontrolden geçirilmelidir. Tüplerin açık olup olmadığının netleşmediği hallerde ise aşılama uygulamasına geçilmemesi gerekir.

Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak kadın yumurtalıkları ilaç yardımıyla uyarılır. Uyarma yapmadan normal gelişen tek yumurtayla yapılan aşılama % 5’ten daha az bir gebelik ihtimali oluşturacağından dolayı tercih dışıdır ve erkek kısırlığından kaynaklanan sorunlarda dahi yumurtalıkları uyarma işleminin yapılması tavsiye edilmektedir. “Klomifen Sitrat” ya da “Letrozol” hapları ya da “Gonadotropin” iğneleriyle yumurtalıklar uyarılabilmektedir. Uyarılma işleminin iğne ile yapılması daha fazla yumurta elde edilmesini sağlamakta ve gebelik ihtimalini yükseltmektedir. Hap kullanımı ise rahim iç tabakasında olumsuz etkilere yol açabilme ihtimali taşımaktadır. İğne tedavisi hap tedavisine göre pahalı bir yöntemdir.

İğne ya da hap kullanılarak uyarılan yumurtalar Ultrason ile geliştirilir. Olgunlaşma gerçekleştiğinde yumurtalara çatlatma iğnesi yapılır ve 34 ila 40 saat sonrasında erkeğin spermi yıkanarak hareketliliğinin artması sağlanır; küçük bir hacim içerisine yoğunlaştırılır ve rahim içerisine bırakılır.

Uygulamanın bir ya da iki kez yapılması gebelik oranları nezdinde bir farka sebep olmamaktadır. Eğer kadında dörtten fazla gelişen yumurta sayısı olduysa, gebelik durumunda üçüz ya da daha fazla çoğul gebelik ihtimali belirecektir. Böyle durumlarda çifte bilgi verilmeli ve tedavinin iptali de gündeme getirilmelidir. Tedavi iptalinin istenmediği hallerde ise tedaviyi tüp bebek tedavisine dönüştürmek alternatif olarak düşünülebilir.

AşılamaAşılama ile Gebelik Oranı Kaçtır?

Aşılama uygulamasının başarıya ulaşmasında en önemli faktör kadının yaşıdır. Ek olarak tüplerin açıklığı, kısırlık süresi, erkek faktörünün varlığı ile şiddeti de diğer önemli etkenlerdir. Kadın 39 yaşın üstünde, erkekte hareketli sperm sayısı 5 milyon/ml altında ve yumurta rezervi düşükse tedavi başarısızdır. Böyle durumlarda tüp bebek tedavisine yönelmek gerekir.

AB’nin birçok Avrupa ülkesine ilişkin ortalamaları bildirdiği rapora göre aşılama uygulamalarıyla gerçekleşen gebelik oranı ortalama % 9.3 şeklindedir.

Aşılama uygulamasının 3 ya da 4 kez yapılması önerilir; gebelik elde edemeyen çiftlerinse tüp bebek tedavisine yönelmesi tavsiye edilir. Tüp bebek tedavisine göre daha düşük oranda başarı sağladığı halde öncelikle aşılama yönteminin denenmesinin sebebi ise ekonomik anlamda ucuz olmasıdır.

Aşılamanın Komplikasyonu Var mıdır?

Aşılama uygulamalarında çoğul gebelik en mühim komplikasyondur; bu yüzden yumurtalık uyarılması yapılan kadınlarda olgun yumurta sayısının dörtten daha fazla olması durumunda çift komplikasyon riski konusunda uyarılmalıdır. Gerektiğinde tedavinin iptali gündeme getirilmeli ve tüp bebek tedavisine dönüştürülme seçeneği sunulmalıdır. Aşılama uygulaması tüp bebek tedavisine dönüştürüldüğünde yumurtalar toplanır ve sonrasında dışarıda döllenme işlemi gerçekleştirildikten sonra gelişen embriyoların transferi sağlanır.

Aşılama uygulanmasında bir diğer komplikasyon ise enfeksiyon gelişme durumudur. Vajinit kaynaklı akıntısı bulunan kadınlarda rahim ağzı ve vajen içerisinde bulunan mikroplar rahim içine girmek suretiyle tüp ve yumurtalıklarda enfeksiyona sebep olabilirler.

Ayrıca aşılama uygulamasından sonra kasıklarda bir miktar ağrı ve kramp görülebilir.

Kısırlık Tedavisinde Aşılama IUI Kısırlık Tedavisinde Aşılama IUI Kısırlık Tedavisinde Aşılama IUI

Bu yazı yoruma kapalıdır.