Kısırlık Tedavisi  6 Temmuz 2013

Kısırlık Tedavisi

Tedavi yöntemleri ilaçla tedavi, operasyon, yumurtlatma ve/veya aşılama, yardımcı üreme teknikleri (tüp bebek, mikroinjeksiyon) olarak özetlenebilir.

Hangi yöntemin seçileceğine sadece kısırlık nedenine göre karar vermeyiz. Çiftin kaç senedir korunmadığı halde çocuk sahibi olamadığı, kadının yaşı ve yumurtalık zenginliği, daha önce hangi tedavilerin kaç kere denendiği Kısırlık Tedavisi için yöntem seçiminde oldukça önemli rol oynar.

Amaç en basit ve ucuz yöntemi kullanarak makul bir sürede sağlıklı bir doğum gerçekleştirmektir. Basit bir ilaç ya da aşılama ile gebe kalabilecek bir çiftin gereksiz yere tüp bebek denememesi ya da tam tersine tüp bebekten çok daha basit yöntemlerle gebe kalamayacak bir çiftin başka yöntemlerle boşuna zaman ve para harcamaması gerekir. Bu nedenle kararları veren uzman doktorun deneyimli olması son derece önemlidir. Bazı durumlarda kaybedilen zamanın telafisi ne yazık ki olmamaktadır.

Örnek; sperm sayı ve hareketinde orta düzeyde düşüklük olan, birkaç yıldır deneyen ancak gebelik elde edemeyen ve uzman cerrahi olarak düzeltilmesi mümkün herhangi bir anormalliği olmayan genç bir çiftte aşılama tedavisi oldukça uygundur. Aynı ciddiyette sperm problemi olmasına rağmen kısırlık süresi 3. yıldan uzun olan bir çiftte ise aşılama ile gebelik elde etme olasılığı da oldukça düşüktür ve bu çifte mikroinjeksiyon önerisinde bulunmak gerekir. Bu örnekle infertilite süresinin yöntem seçme kararını nasıl etkilediğini çok kolay anlayabiliriz. İnfertilite süresi, tüp problemleri ve açıklanamayan infertilite olgularında da son derece önemlidir.

Kadının yaşı ve yumurtalık zenginliği de yaklaşımda son derece büyük önem taşır. Erkeklerin kadınlardan önemli bir farkı yeni üreme hücrelerinin yapılmasıdır. Kadınlar ise belli sayıda yumurta ile doğarlar, yenisi yapılmaz ve her geçen gün bu yumurtaların hem sayısı azalır hem kalitesi oldukça düşer. Özellikle 40’lı yaşlara yaklaşan kadınlarda tedavi yöntemi belirlenirken geçen zamanın da göz önüne alınarak en yüksek olasılığı verenlerin seçilmesi gerekir.

Op. Dr. Numan BAYAZIT

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kısırlık Tedavisi Kısırlık Tedavisi Kısırlık Tedavisi

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.