Kısırlık Nedenleri  23 Haziran 2017

Kısırlık Nedenleri

Kısırlık Nedenleri

İnsanda üreme sistemi yapı olarak karmaşıktır. Kısırlık Nedenleri de farklı sebeplerden olabilir. Gebelik elde edebilmek için yumurtlama ve döllenme süreçlerinin kusursuz bir şekilde işlemesi gerekmektedir.

  • Beyinde bulunan Hipofiz bezi yumurtalıklara döllenme için her ay bir yumurta bırakması anlamına gelen bir uyarı gönderir.
  • Hipofiz bezinden salgılanan FSH ve LH hormonlarının yumurtalıkları bir yumurta bırakması için uyarmasına yumurtlama denilmektedir. Genellikle bu olay 28 gün olan menstural dengenin 14. gününe denk gelmektedir.
  • Bırakılan yumurta fallop tüplere gider ve serbest bırakılmasından sonra geçen 24 saat içerisinde döllenebilmektedir. Cinsel ilişki yumurtlamanın 1 ya da 2 gün öncesinde gerçekleşirse gebelik elde etme ihtimali yükselir.
  • Bu periyotta gebelik elde edilebilmek, spermin yumurtayla fallop tüplerde bir araya gelebilmesine bağlıdır. 72 saat içerisinde sperm yumurtayı dölleyebilir. Erkek ereksiyon olup boşaldığı takdirde sperm yumurtayla bir araya gelebilmektedir. Bununla birlikte spermin düzgün şekilde, yeterli sayıda ve hareketli olması gerekmektedir.
  • Kadında sağlıklı vajinal ve rahim alanı bulunması halinde sperm yumurtaya ulaşabilecektir.
  • Yumurta döllendiği takdirde rahim içerisine yerleşecektir.

Yukarıdaki süreçte yolunda gitmeyen durumlar olursa Infertilite varlığı ortaya çıkar ve sebepler eşlerden ikisini de ilgilendirmektedir.

  • Olguların % 20’si yalnızca erkek faktöründen kaynaklanmaktadır.
  • Olguların % 30 ila % 40’ında hem erkek, hem de kadın faktörü bulunmaktadır.
  • Vakaların % 40 – 50’sinde infertilite sadece kadın kaynaklıdır. Olguların % 40 ila % 50’si yalnızca kadın faktöründen kaynaklanmaktadır.

 

KADINLARDA Kısırlık Nedenleri

Yumurtlamada (Ovülasyon) meydana gelen bozukluklar: Kadınlarda en çok görülen rahatsızlıklardandır.

Tüplerin hasarlı olması: Kısmen ya da tamamıyla tıkalı olan tüpler yumurta ile spermin bir araya gelmesini engellemektedir. Bu durumda döllenme ve dolayısıyla gebelik imkansız hale gelir.

Endometriozis: “Endometrium” yani rahim içerisini döşeyen doku rahim dışında geliştiğinde oluşan rahatsızlığa verilen isimdir.

Rahimden kaynaklanan problemler: “Uterus” olarak adlandırılan rahimde polip, myom ya da “Sineşi” yani yapışıklık olduğu durumlardır.

Bazı durumlarda rahmin doğuştan itibaren olmaması, bazen de bebeğin gelişimini engelleyen anomaliler kısırlık sebebi olmaktadır.

Bunların dışında rahim ağzı denilen bölgede yapısal ya da enfeksiyondan kaynaklanan bozukluklar kısırlığa neden olabilir. Yine rahim ağzından salgılanan mukus sıvısındaki bozukluklar da sorun yaratabilmektedir.

Alerjik Nedenler: Tanı ve tedavisi epey zor olan sebeplerdir.

ERKEKLERDE Kısırlık Nedenleri

Sperm üretimindeki aksaklıklar: Bu durumlarda spermin sayısı, hareket yeteneği ve şeklinde sorunlar bulunmaktadır.

Yapısal Bozukluklar: Spermler tıkanıklık sorunları sebebiyle testislerden çıkamadıklarında oluşan kısırlık sebebidir.

Çevresel Faktörler: Yaşam şekillerinden kaynaklanan sebeplerden dolayı kısırlık durumu söz konusu olabilmektedir. Alkol ve sigara kullanımı ile dengesiz beslenme kısırlığa sebep olan faktörlerdir ve bırakılmaları gerekir. İş yaşantısında stresli ortama maruz kalan kişiler de risk altında bulunurlar. Bunun yanında sürekli oturmak zorunda kalan, aşırı sıcak ortamlarda çalışan ve kimyasal madde solumak zorunda kalan kişilerde de kısırlık sıklıkla meydan gelmektedir.

Kısırlık ve erkek kısırlığı rahatsızlıklarıyla ilgili yeni geliştirilen tedavilerle birlikte yeterli spermi olmayan erkeklerin tedavisi, testis dokusundan sperm alınabilmesi sonucunda mümkün olabilmektedir. “MicroTESE” yöntemi kullanılarak sperm analizinde sperm sayısı 0 görünen erkeklerin tedavisi yapılabilmekte ve bunların % 60 gibi bir kısmında olgun sperm bulunarak başarılı olunabilmektedir. Erkekte kanal tıkanıklığında ise aynı yöntem kullanılarak sperm bulma oranı % 100 olarak gerçekleşmektedir.

Kısırlık Nedenleri Kısırlık Nedenleri Kısırlık Nedenleri

Bu yazı yoruma kapalıdır.