Kısırlık İnfertilite  6 Temmuz 2013

Kısırlık İnfertilite

İnfertilite Kısırlık düzenli ve korunmasız olarak, haftada en az 2. ila 3. kere olacak şekilde girilen cinsel ilişkiye rağmen 1. yıl sonunda gebelik olmamasıdır.

İnferilite görülme sıklığı yaklaşık olarak yüzde 15. civarındadır. Bu çiftlerin büyük bir kısmında gebe kalamamanın nedenini açıklayacak sebepler bulunabilirken, yaklaşık olarak yüzde 10. ila 12’sinde herhangi bir patoloji tespit edilemez. Bu çiftler açıklanamayan infertilite olarak sınıflandırılır.

Eğer daha önceden hiç gebelik olmamış ise bu durum primer infertilite olarak sınıflandırılır. Önceden geçirilmiş dış gebelik, boş gebelik, ölü doğum, erken doğum veya canlı doğum gibi herhangi bir şekilde sonlanmış en az bir tane gebelik mevcut ise bu kez sekonder infertiliteden söz edilebilir.

Bazı durumlarda bireyin veya çiftin çocuk sahibi olması kesinlikle mümkün değildir. Erkekte testislerin, kadında yumurtalıkların veya rahmin olmaması bu durumlara birer örnektir. Bu tür durumlar steriliteolarak olarak adlandırılır.

Tamamen normal ve gebe kalma potansiyeli olan bir çift korunmaksızın düzenli ve yeterli sayıda ilişkiye girseler bile kadının o ay hamile kalma olasılığı yaklaşık olarak ortalama yüzde 25’dir.

Gebeliğin oluşabilmesi için kadından ovulasyon ile yumurta hücresinin batin boşluğuna atılması, bunun sağlam tüpler tarafından yakalanması, tüplerde erkekten gelen sperm ile karşılaşarak döllenmesi ve bu döllenen yumurtanın rahim içine gelerek endometrium olarak adlandırılan rahim iç tabakasına yuvalanması gerekmektedir. Basitçe buradaki olaylardan birinde problem oluşur ise gebelik oluşmaz ve kısırlıktan bahsedilebilir.

Gebe kalmayı etkileyen faktörler:

Kadının yaşı: Biyolojik saat ilerledikçe kadının gebe kalma şansı da giderek azalır. Bunun en önemli nedeni yaş ile birlikte yumurtalıklardaki yumurta sayısı ve kalitesinin azalmasıdır. 20. yaşında bir kadın ile 21. yaşındakinin gebe kalma olasılıkları arasındaki fark çok büyük değilken 30’lu yaşlarda bu fark çok daha fazla anlam kazanır.

Cinsel ilişki sıklığı: Cinsel ilişki sıklığı açısından normal ya da anormal diye bir sınıflama yapmak kesinlikle doğru değildir. Önemli olan ilişki sayısının az veya çokluğu değil yeterliliğidir. Bunun için optimum sayı haftada 3. ilişkidir.

Zamanlama: Cinsel ilişki sıklığının yanısıra ilişkinin zamanlaması da oldukça önemlidir. Yumurtlamanın olduğu günlerde girilecek olan ilişki, gebelik şansı olasılığını oldukça arttıracaktır.

Süre: Çiftin ne kadar zamandır çocuk istediği de oldukça önemli bir noktadır. Gebe kalmaya çaba gösteren çiftlerde aradan geçen süre uzadıkça, tıbbi yardım almadan başarılı bir gebelik elde etme olasılığı da bir o kadar azalmaktadır.

Patoloji: İnfertiliteye neden olabilecek bir patolojinin varlığı da gebelik şansını bir o kadar azaltır.

Bunlara en güzel örnek geçirilmiş ameliyatlar veya endometriozisdir.

Kısırlık tedavisi nedene yönelik olarak yapılmalıdır. Eğer tüplerde tıkanıklık var ise bu hastaya aşılama yapmanın kesinlikle bir anlamı yoktur. Erkekte sperm yokluğu (azospermi), kadında tüplerde tıkanıklık, over (yumurtalık) yetmezliği gibi durumlarda Tüp Bebek (IVF) yöntemine başvurulmaktadır.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kısırlık İnfertilite Kısırlık İnfertilite Kısırlık İnfertilite

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.