Kısırlık ile Başa Çıkmak  28 Haziran 2017

Kısırlık ile Başa Çıkmak

Infertilite – Kısırlık ile Başa Çıkmak  ve Destek

Infertilite-kısırlık tedavisinin zaman ve sonuçları değişkenlik gösterdiğinden dolayı çiftlerin Kısırlık ile Başa Çıkmak konusunda zaman zaman zorlandıkları bilinen bir gerçektir. Duygusal yoğunluğu azaltacak planlar yapmak çiftlere yardım ve fayda sağlayabilir.

Duygusal Kargaşa İçin Planlama

Limitler Belirleyin:

Infertilite-kısırlık tedavilerinin ekonomik anlamda pahalı uygulamalar olduğunu aklınızdan çıkarmamakla birlikte duygusal ve ekonomik olarak kaç adet ve hangi tür uygulamalardan geçebileceğinizi belirleme yoluna gidin.

Diğer Seçenekleri Değerlendirin:

Tedavide başarılı olunamadığı takdirde alternatif seçenekler de bulunmaktadır. Mesela evlat edinmek, yasal olduğu için yurt dışı yolu kullanarak Sperm ya da Yumurta Donasyonu’yla “Taşıyıcı annelik” bu alternatifler arasında bulunmaktadır. Umudun kaybolmaya başladığı durumlarda bunları gözden geçirmek yaşadığınız stresi azaltacaktır.

Hisleriniz Hakkında Konuşun:

Önemli ölçüde rahatlama sağlayan bu yöntem için destek gruplarına katılabilir ya da danışmanlık servisi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Tedavi Sırasında Duygusal Stres ile Başa Çıkmak

Akupunktur:

En eski tedavi yöntemlerinden biridir ve kısırlık tedavilerinde meydana gelebilecek stres ve sıkıntıları azaltmakta da fayda sağladığı bilinmektedir. Gebelik elde etme konusunda etki yaratmamakla birlikte psikolojik anlamda daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Kısırlık ile Başa Çıkmak

Kısırlık ile Başa Çıkma

Rahatlama Pratikleri:

Bu pratikler gebelik elde etme oranlarını da yükselten faktörlerdir. Rahatlama egzersizleri, stres yönetimi ve benzeri yöntemler uygulayan kavramsal ve davranışsal terapi grubunda bulunmaktadırlar.

Kendinizi İfade Edin:

Kızgınlık hissi ya da kendini suçlu hissetme durumlarında içinize kapanmayın, aksine etrafınızdakilerle paylaşarak çözüm bulmaya çalışın.

Suçluluk veya kızgınlık gibi duygularınızı içinize atmayın, çevrenizdekilerde paylaşma yoluna gidin.

Sevdiklerinizle Beraber Olun:

Sevdiklerinizle birlikte zaman geçirerek konuşmak ve paylaşmak son derece moral veren bir faktördür.

Tedavinin Sonucunun Duygusal Etkileri ile Başa Çıkmak

Tedavi olumlu da, olumsuz da sonuçlansa birtakım psikolojik sorunlar yaratabilmektedir. Duygusal anlamda bir çöküntü ve yıpranma hissettiğinizde profesyonel destek almanız doğru olacaktır.

Başarısızlık:

Tedavi zamanına dek birbirini çok seven ve kendilerini her sonuca hazırladığını düşünen çiftler de başarısız sonuçlar karşısında duygusal olarak yıpranabilirler. Her ikisinde de şok, kızgınlık, suçluluk, kendine güvenmeme, cinsel problemler ve evlilik hayatıyla alakalı sorunlar oluşabilmektedir.

Başarı:

Gebelik elde edilmesi başarıyla sonuçlandıktan sonra, bu kez de gebelikte başarısız olunacağıyla ilgili korku ve hezeyanlar baş gösterebilir. Öyküsünde depresyon ve benzeri sorunlar olan kişilerin bunları doğumdan sonra yaşama olasılığı da mevcuttur.

Çoğul gebelikler:

Bu tür gebelikler hamilelik ve sonrasında tıbbi ya da duygusal sorunlara yol açabilmektedir.

 

Kısırlık ile Başa Çıkmak Kısırlık ile Başa Çıkmak Kısırlık ile Başa Çıkmak

Bu yazı yoruma kapalıdır.