Kırkı çıkan bebeklerde dikkat edilmesi gerekilenler  13 Eylül 2013

Kırkı çıkan bebeklerde dikkat edilmesi gerekilenler

40’ı çıkan bebeklerde  hızlı nefes alma verme, beslenirken hemen yorulma, dilde, dudakların çevresinde morarma şikayetlerinin kalp deliği belirtisidir.   Bu dönemde çocuklarınızın hareketlerini iyice gözlemlemeniz  gerekir.

Doğumsal kalp hastalıkları toplumda 1000’de 8  oranında görülür ve bunlardan en sık görüneni ise kalp deliğidir.  Doğumsal kalp hastalıklarının çeşitleri vardır.

AMAN BU BELİRTİLERE DİKKAT

Yeni doğan bebeklerde, 6 ila 8 haftadan sonra bazı belirtiler varsa  ilk teşhis için uyarıcı sebeplerdir.   Bebek, kırkı  çıktıktan sonra hızlıca  nefes alıp veriyorsa, besin alırken çabuk yoruluyorsa, dilinde, dudak  çevresinde morarmalar varsa bunlar kalp deliğinin belirtisidir.  Bu  belirtiler aileler için uyarıcı olması lazım. Ebeveynler, bu tür  durumlarda acil bir şekilde sağlık kuruluşuna başvurmalı ve pediatrik kardiyoloji merkezlerine  yönlendirilmelidirler. Daima üfürüm duyulmayabilir. Üfürüm zaman  içinde de gelişen bir durumdur.

Daha büyük çocuklarda çabuk  yorulma, sık sık akciğer enfeksiyonu, çarpıntı gibi şikayetler olabilmektedir.  Bu tip şikayetlerde de aile mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmalı.  Pediatrik  kardiyoloji merkezinde tetkikleri yapılır, eko çekilip değerlendirilir  ve kalp hastalıklarının tanısı konulur.

ERKEN TEŞHİS HAYATI KOLAYLAŞTIRIR

Özellikle  kalp deliği gibi bir ameliyatın 4-6 yaşından önce yapılması çocuğun  ilerde daha rahat hayat sürmesine neden olacaktır.

Hemen  yorulma, sık nefes alma, sık akciğer enfeksiyonu olan hastaların  mutlaka pediatrik kardiyoloji merkezine başvurması lazım. Erken yaşlarda  başvurmayanlar çok olmasa da ameliyat şansını kaybedebiliyorlar. İleri  yaşlarda bu hastalık hayat kalitesini çok düşürüyor. Kız çocuklarının  anne olmasını engelliyor. Hastalık erken teşhis edilirse  o dönemde  bazı ilaç tedavileri uygulanabiliyor, açık kalp ameliyatına lüzum kalmadan yapılabilen bir sürü değişik tedavi yöntemi uygulanabiliyor.  O  nedenle ebeveynlere de büyük görev düşüyor. Çocuklarında bu tip belirtileri  olan anne babalar mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmalı. Hastalığın erken  çocukluk döneminde tespit edilip tedavi edilmesi gerekiyor.

Kırkı çıkan bebeklerde dikkat edilmesi gerekilenler Kırkı çıkan bebeklerde dikkat edilmesi gerekilenler Kırkı çıkan bebeklerde dikkat edilmesi gerekilenler

Bu yazı yoruma kapalıdır.