Kırışıklıklara karşı çözüm yolları  16 Temmuz 2013

Kırışıklıklara karşı çözüm yolları

Düz yastıkla uyumak

İçi çok dolu, sert bir yastıkta uyumak, kırışıklıkların oluşması ve var olanların daha da belirginleşmesi için çok iyi bir ortamdır. Bu nedenle geceleri uyurken, kullandığınız yastığın düz olmasına dikkat edebilirsiniz.

Yüzünüze dokunun

Özellikle sabahları yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Her sabah, uyandığınızda 2 dakika süre ile orta ve yüzük parmağınızı kullanarak, yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Burundan başlayarak yüz ve boynunuza uygulayacağınız bu masaj cildinizin gerginleşmesini sağlayacaktır.

Yeterli iyot alımı

Tiroid hormonu, metabolizma ve hücreler için oldukça önemlidir. Yeteri kadar iyot alınmadığı takdirde, cilt erken yaşlanma sürecine girer ve kırışıklıklar erken dönemde ortaya çıkar. Bu sebeple, vücudun iyot bakımından eksik olması durumunda, bol iyot içeren yiyecekler tüketilmesi gerekir. Örneğin deniz ürünleri bunun için idealdir.

Yağ maskesi

Bitkisel yağlarla yapılan pratik bir maskeyle, kırışıklıklardan belirgin şekilde kurtulabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı buğday özü yağı, avokado yağı, zeytinyağı ve ayçiçeği yağını bir kabın içinde karıştırın. İçerisine iki çorba kaşığı bal ekleyin. Bir fırça veya pamuk ile yüz ve boynun bölgenize sürün. Daha sonra ince bir tülbent veya bezi, boyun ve yüzünüzün üzerine yayın. İki saat boyunca, bu şekilde bekleyin ve ardından ılık suyla cildinizi durulayın.

Sigaradan uzak durun

Sigara içen kadınlarda, erken dönemde kırışıklık oluşması riski çok fazladır. Eğer sigarayı bırakamıyorsanız; her gün C ve E vitaminleri almaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca düzenli olarak nemlendiricinizi de kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Düzenli uyku

Gece boyunca düzenli bir uyku uyumak, hem cilt sağlığınız hem de vücut sağlığınız için çok önemlidir. İyi uyuduğunuz takdirde, cildiniz daha canlı ve taze görünür. Ayrıca uyuduğunuz odadaki nem miktarı da çok önemlidir. Çünkü kuru bir ortamda uyumak, kırışıklıkların daha kolay oluşmasına ve daha belirgin olmasına neden olur.

Güneşten korunun

Güneşin UV adını verilen zararlı ışınları, cildin ve kırışıklıkların en büyük düşmanıdır. Çok sıcak günlerde güneşin altında kaldığınızda, ciltte pigment üretimi artar ve cilt kurumaya başlar. Güneşe çıkmadan önce muhakkak cildinizi SPF faktörlü bir kremle, korumaya almalısınız.

Buz masajı

1/4 litre suyun içerisine 1 bütün limonu sıkıp, buzlukta dondurmalısınız. Elde ettiğiniz buzla cilde masaj yaparak, kan dolaşımını hızlandırmış olursunuz. Ayrıca cilde serinlik ve canlılık da kazandırırsınız.

Masaj

Her sabah ve akşam yüzünüzü yıkamak için lavaboya gittiğinizde, cildinize masaj da yapabilirsiniz. İki elinizin baş ve işaret parmaklarını gözaltı bölgenize yerleştirin. Önce bastırarak yukarı, sonra aşağı doğru hareket ettirin. İçinizden altıya kadar sayarak bekleyin. Aralıklarla bu hareketleri üç dakika devam ettirin.

Kırışıklıklara karşı çözüm yolları Kırışıklıklara karşı çözüm yolları Kırışıklıklara karşı çözüm yolları

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.