Kepçe kulak psikolojik sorunlar doğurabiliyor  14 Eylül 2013

Kepçe kulak psikolojik sorunlar doğurabiliyor

Kepçe kulak  problemi; kulak kepçesinin başa yakın durumda çanak şeklinde olan tarafının fazla büyüyerek, kafa ve kulak kepçesi ortasındaki açıyı arttırması veya kulak kepçesi üzerindeki kıvrım bölgelerinin tam olarak oluşmaması sonucu olur. Kulak  kepçesinin şekillenmesi, bebek henüz anne karnındayken tamamlanır. Kulak  bölgesinde kıkırdak doku yeterince gelişemezse, kulak şeklini tam  almaz ve öne eğiklik gösterir. Bu durum kepçe kulak sorununa yol açar.  Kepçe kulak problemi, sonradan yaşanan travmatik durumlarla da  olabilir. Kulak bölgesine gelen şiddetli bir darbe, kepçe kulak sorununa yol açtığı gibi, kıkırdağın zarar görmesi de kulağın eğriliğine yol açabilir.

ÇOCUKLAR DAHA ÇOK ETKİLENİYOR

Çocuklar, ömür boyu kalacak olan kulak görünümüne ve ortalama büyüklüğüne  4-5 yaşına doğru kavuşur. Bu yaştan sonra herhangi bir ilaç tedavisi  mümkün değildir. Çocuklarda kepçe kulak  ameliyatı için yaş sınırı en az 5- 6 yaş arası olarak belirlenir. Kulak şekil  bozukluğu ile ilgili en büyük sıkıntıyı yaşayan grup muhakkak ki çocuklardır. Ufak yaştaki kepçe kulaklı çocukların, arkadaşları tarafından lakaplar  takılarak alay konusu olması hali; ruhsal gelişimlerinde aksamaya ve şiddetli bir travma  yaşamalarına neden olabilir. Belirlenen yaşlarda yapılan kepçe kulak  ameliyatı, çocuğun okul dönemine girmeden önce özgüveni yüksek bir birey  olmasına yardımcı olur.

GENETİK KAYNAKLI OLABİLİR

Kepçe kulak durumu, genellikle anne ve babanın genetik durumuyla ilgili  olarak çocuğa geçmektedir. Toplumumuzda birçok insanda yaşanan kepçe  kulak sorunu, kolaylıkla tedavi edilebilir. Çocuklarda uygulanacak  cerrahi girişim, genel anestezi ile hastane şartlarında yapılır.  Ancak ameliyat öncesinde durum çocuğa, cerrahla birlikte muhakkak  anlatılmalıdır. Ameliyat öncesinde çocuğun onayı alınmalı ve  ameliyata hazır hale getirilmesinin önemi büyüktür.

Kepçe Kulaklı Olma Psikolojisi

1 HAFTADA ESKİ YAŞAMINA DÖNEBİLİYOR

Kepçe  kulak düzeltme işlemi yani otoplasti, kulak arkasından bir kesi yapılarak  kulak kıkırdaklarına ulaşılarak yapılır. Kulak kıvrımlarını oluşturmak  için erimeyen katlayıcı özellik taşıyan dikişler, bu kıkırdak yapıların  içinden geçirilir. Eğer kulak tamburu da öne doğru gelmiş ise bu kısma  kafaya yaklaştırıcı erimeyen dikişler atılarak yapılır. Gerek görüldüğünde bir miktar deri çıkarılabilir. Ameliyat sonrası, çocuk 1 gece hastanede  dinlenip evine dönebilir. Kafaya, kulağı içine alacak şekilde sıkı bir  bandaj uygulanır. Bir hafta süreyle yerinde tutulur. Daha sonra iki hafta  boyunca tenisçi bandı kullanılır. Özellikle yatarken bu bandajın  takılması çok önemlidir. Ciltte eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş  almaya gerek yoktur. Operasyon sonrası çocuk, aynı gün taburcu edilir.  2-3 gün sonra yıkanır ve dışarı çıkabilir. Ameliyattan bir hafta sonra  çocuk okuluna gidebilir.

Kepçe kulak psikolojik sorunlar doğurabiliyor Kepçe kulak psikolojik sorunlar doğurabiliyor Kepçe kulak psikolojik sorunlar doğurabiliyor

Bu yazı yoruma kapalıdır.