Kendi Kendine Meme Muayenesi  6 Ağustos 2013

Kendi Kendine Meme Muayenesi

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ NASIL YAPILIR ?

20 yaşından büyük her kadın, mutlaka ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Bunun için kesinlikle en uygun zaman, adetin bittiği gündür.

Bu muayeneyi ayna karşısında, belden yukarınız tamamen soyunuk halde ayakta ya da bir iskemleye oturarak çok kolay yapabilirsiniz. Kollarınızı iki yanınıza rahat bir şekilde salın. Aynaya bakarak önce önden ve daha sonra her iki yanınıza hafifçe dönerek memelerinizi dikkatlice inceleyin.

Kadınlarda iki meme tamamen aynı ve kesinlikle simetrik değildir. Yalnızca her zamankinden farklı bir büyüme veya şekil değişikliği olup olmadığına mutlaka bakın. Meme cildinde herhangi bir çekilme olup olmadığını kesinlikle kontrol edin. Aynı şeyi kollarınızı tamamen havaya kaldırarak ve ellerinizi belinize bastırarak mutlaka tekrar edin. Vücudunuzu hafifçe her iki yana çevirerek memelerinizi yandan da dikkatlice inceleyin.

Daha sonra kürek kemiğinizin altına küçük bir yastık veya katlanmış bir havlu koyun. Sol elinizi başınızın altına yerleştirin, dirseğiniz yatağa değsin. Sağ elinizle sol memenizi muayene edin. Sonra sağ elinizi başınızın altına koyarak sol elinizle sağ memenizi dikkatli bir şekilde muayene edin.

Muayeneyi ikinci, üçüncü ve dördüncü parmaklarınızın ilk boğumuna kadar olan iç yüzüyle yapın. Muayeneler meme başından başlanarak, dairesel hareketlerle mutlaka tüm meme dokusu kontrol edilecek şekilde yapılmalıdır.

Aynı muayene duşun altında ayakta ve vücut sabunluyken de yapılabilir. Yatarak yapılırsa çok daha iyi sonuç alınır.

Muayenede nelere dikkat edilmeli?

  • Memede kitle ya da kalınlaşma.
  • Meme başından akıntı.
  • Ciltte çekilme veya içe göçüklük.
  • Meme başında çekilme.
  • Meme başı cildinde pullanma, tahriş.
  • Cilt renginde ve görünümünde değişiklikler, “portakal kabuğu” gibi hissetme.
  • Memede şişme, kızarıklık veya ısı artışı.

Hangi Sıklıkta?

Bu şekilde meme muayenesini düzenli olarak ayda bir kez yaptığınızda memenizi çok daha iyi tanıyacağınızdan ve işleme aşina olacağınızdan değişiklikleri farketmek çok daha kolay olacaktır.

Meme dokusunu iki parmak arasında sıkarak muayene etmek son derece yanlıştır, elinize mutlaka kitle varmış gibi gelmesine yol açar.

Doktorunuza kontrole gittiğinizde kendi kendine muayeneyi doğru bir şekilde yapıp yapmadığınızı kesinlikle sorun, gerekirse uzman doktorunuz size doğru yöntemi mutlaka gösterecektir.

Hemen Bugün Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrenin Ve Ayda Bir Kez Yapmaya Başlayın.

Kendi kendinize muayene sırasında yukarıdaki değişikliklerden herhangi birini fark ederseniz, kesin olarak telaşlanmadan uzman doktorunuza başvurun. Mutlaka unutmayın ki memedeki değişikliklerin çoğu kesin olarak iyi huyludur, fakat buna doktorunuz karar vermelidir.

Ayna karşısında, Göğüs altında küçük bir yastıkla, parmakların iç yüzüyle, Dairesel hareketlerle tüm memeyi dikkali bir şekilde inceleyin.

Sağlıklı günler dilerim…

Prof. Dr. Gülüm ALTACA

Meme Cerrahisi

Kendi Kendine Meme Muayenesi Kendi Kendine Meme Muayenesi Kendi Kendine Meme Muayenesi

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.