Kedi alerjisine ilaçlı tedavi  9 Ağustos 2013

Kedi alerjisine ilaçlı tedavi

Cambridge Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı bağışıklık sisteminin kedi alerjisini nasıl algılayıp, öksürme ve hapşırmaya neden olduğunu tanımladıklarını ifade etti.

Yeni bir tedavi yöntemiyle kedilerin neden olduğu semptomların önüne geçilebileceği konuşuluyor.

İngiltere’de alerji üzerine çalışan bir grup olan Allergy UK ise yeni ortaya konan çalışmanın kedilerin alerjiyi nasıl tetiklediklerini anlamak konusunda “büyük bir adım” olduğunu ifade etti.

TÜYLERDEKİ BİR MADDE

Cambridge Üniversitesi’nde Dr Clare Bryant liderliğindeki araştırma ekibi kedilerin cildinde alerjilerin çoğuna neden olan bir protein cinsi keşfetti.

Alerji yapan bu madde vücuttaki bazı bakteriyel atıkların bulunduğu belirli bir bölgeyi uyarıyor. Bağışıklık sistemi bu uyarıya öksürme, hapşırma, burun akıntısı ve hırıltılı solunum ile yanıt veriyor.

ALERJİNİN TEDAVİSİ KOLAYLAŞIYOR

Dr Bryant “Kedilerdeki alerji yapan proteinlerin bağışıklık sistemindeki belirli bölgeleri nasıl tetiklediğini ortaya çıkardık. Tetikleme mekanizmasını anlayarak laboratuvarlarda kedi alerjisi karşıtı ilaçlar geliştirmek için çalışmalara başladık” diyerek birçok insana umut olan araştırmayı özetledi.

Bununla birlikte kedi alerjisi ile bağışıklık sistemi arasındaki ilişkinin tespit edilmesinin gelecekte köpek ve toz alerjisini engelleyecek yöntemleri bulmak açısından da önemli olduğunu kaydetti.

Kedi alerjisine ilaçlı tedavi Kedi alerjisine ilaçlı tedavi Kedi alerjisine ilaçlı tedavi

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.