Karamel nasıl güzel yapılır  16 Temmuz 2013

Karamel nasıl güzel yapılır

İhtiyacınız olanlar:

Büyük ve ağır yapılı bir tencere.
Tencerenizin açık renkli olmasını tercih edin ki, karamelinizin rengindeki değişimlerini görebilin.
175 gr. pudra şekeri
Tahta kaşık
Fırın eldivenleri ve uzun bir tişört (çıplak tenli bir yeriniz kalmaması önemli)

1. Orta ateşte tencerenizi biraz ısıtın ve sonra şekeri tencerenize koyun ve erimeye bırakın. Bu, aşağı yukarı 5 dakika sürecektir, şekerinizin köşelerinin koyu bir altın rengine döndüğünü görünce, tencerenizi sallayın ve şekerin çeyreği eriyene kadar bırakın. Bu aşamada karamelinizi karıştırmayın.

2. Daha sonra tahta kaşığınızı kullanarak, karamelinizi tamamen sıvı olana kadar (yaklaşık on dakika kadar) nazikçe karıştırın ve bu aşamadan sonra karamelinize dikkat edin, karameliniz koyu bir kehribar rengine geldip, içinde derin bir kırmızılık oluştuğu an, tencerenizi hemen ateşten alın.

3. Sıçratmamaya dikkat ederek karamelinize 2 sofra kaşığı sıcak su ekleyin ve iyice karıştırın. Eğer tanecikler oluşursa, karamelinizi nazikçe tekrar ısıtın ve taneciklerin erimelerini sağlayın.

Karamel yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Karamel yaparken son derece dikkatli olmalısınız çünkü karamel, çok sıcak olacaktır ve ciddi cilt yanıklarına sebep olabilir. Daima cildinizi tamamen kapatacak kıyafetler giyin ve fırın eldivenleri kullanın. Özellikle de tencerenize birşeyler ekleyeceğiniz zamanlarda. Yakınınızda acil durumlar için buzlu su bulundurun ve ellerinizi yakarsanız, ellerinizi, bu buzlu suya daldırın. Ne kadar çekici olursa olsun, karamelinizi tamamen soğumadan tatmayın!

 

Karamel nasıl güzel yapılır Karamel nasıl güzel yapılır Karamel nasıl güzel yapılır

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.