Kanserde psikolojik destek yaşama bağlıyor  30 Temmuz 2013

Kanserde psikolojik destek yaşama bağlıyor

Bazen memede fark edilen küçük bir kitle bazen ise idrarda kanama, geçmeyen öksürük ya da şekli değişen bir ben nedeniyle doktora gittiğinde “kanser” olduğunu öğrenen kişinin yaşadığı şok, inkar, öfke, üzüntü, korku gibi duygulara zaman zaman eşlik eden suçluluk duygusu, hem hasta hem de hasta yakınlarının ruhsal sorunlar yaşamasına yol açabiliyor. Bu duygular, kişinin iş ve sosyal hayatı da dahil tüm yaşamını etkileyerek bir kriz durumu yaratabiliyor. Bu nedenle kanserle savaşta psikolojik tedavinin çok önemli rol oynadığını belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Güneş Berk, hastalağın yarattığı psikolojik durumu şöyle özetliyor:

“Kanserin yaşamı tehdit eden önemli bir hastalık olması, hasta kadar yakınlarını da psikolojik açıdan etkilemektedir. Hasta için gelecek kaygısı, yaşam ideallerinin tehdit altında olması, güç ve kontrolün her şeye yetmeyebileceği gerçeği, sosyal rollerin değişimi, organ kaybı ya da saç kaybı yaşama gibi beden imajı değişiklikleri, bağımlı ve muhtaç olma hisleri endişeye neden olur. Hastalığın etkilediği organa göre; biyolojik etkileri, hastalık algısı ve tetkik süreçlerinin yorucu psikolojik etkileri, tedavilerin yan etkileri nedeniyle de ruhsal sıkıntılar yaşanabildiği bilinmektedir. Mutsuzluk, isteksizlik, hayattan tat almama, uykusuzluk, yorgunluk, iştahsızlığın yanı sıra endişe atakları, öfke nöbetleri ve ölüm korkusu sıklıkla bu sürece eşlik eder. Bu süreçte hastaya gerekli psikolojik destek sağlanmazsa, hastalığın beden üzerinde yarattığı etkilerin kontrolü güçleşecektir.”

PSİKOLOJİK DESTEK TEDAVİ BAŞARISINI ARTIRIYOR

Kanser psikolojisi ile ilgilenen uzman doktorların her hastaya özgü belirleyeceği destek tedavileri, hasta ve hasta yakınlarının bu zorlu süreci daha kolay atlatmasını sağlıyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Güneş Berk, hastaların psikolojik durumlarındaki düzelme ve kazandıkları pozitif bakış açısının, yaşam kalitelerini ve tedavilerindeki başarı şansını da artırdığını vurguluyor.

Berk, psikiyatrik rahatsızlıklara yönelik medikal tedavilerin yanında, kanser sürecine dair bilgilendirmelerin, bireysel ve aile terapileri ile benzer sıkıntıları paylaşan kişilerle yürütülen grup terapilerinin bu zorlu sürecin sıkıntıları hafifletmede faydalı olacağına dikkat çekiyor.

Kanserde psikolojik destek yaşama bağlıyor Kanserde psikolojik destek yaşama bağlıyor Kanserde psikolojik destek yaşama bağlıyor

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.