Kadınların sorunu ; Endometriosis  13 Ağustos 2013

Kadınların sorunu ; Endometriosis

Endometriozis hastalığı kadınların yaklaşık olarak yüzde 10’unu etkileyen aslında oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Endometriozis, normal olarak rahim iç boşluğunda olması gereken dokuların vücudun başka yerlerine taşınarak kesin olarak oralarda yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir problemdir.

Bu doku karın içindeki organlarda ( yumurtalık, rahim kanalı , karın iç zarı, bağırsaklar, idrar kesesi) bulunabildiği gibi karın dışında da kesin olarak ulunabilir.

Adet zamanında rahim iç zarında meydana gelen kanama ile beraber bu endometriosis odaklarının bulunduğu bölgelerde de kanama benzeri belirtiler olur ve birçok şikayetlere sebep ve neden olur. En sık rastlanan şikayet ağrılı adet görmedir. Endometriozis en yaygın olarak karın boşluğunda oluşmaktadır.

Rahim dışında biriken dokular, ileri dönemlerde sürekli kasık ağrısı ve kısırlık gibi bazı problemlere sebep ve neden olabilir.

Endometriozisin kesin nedeni halen tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda en yaygın kabul gören teori, adet kanamaları sırasında rahim içindeki dokuların kadının tüplerinden geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve kesin olarak burada gelişimini sürdürmesidir. Bağışıklık sisteminin de buna izin verecek şekilde normalden farklılık gösterdiği kesin olarak düşünülmektedir.

Endometrioziste kalıtsal yatkınlığın son derece önemli bir faktör olduğu düşünüldüğünden, annede veya başka bir akrabada endometriozis olması endometriosis olasılığını kesinlikle artıracaktır.

Kadının yumurtalıklarında endometriosis oluşması durumunda bazen kistler (çukulata kistleri) oluşabilir ve bunlar eğer çok büyürlerse son derece ciddi problemlere yol açabilirler. Çukulata kistleri her zaman kesin olmamakla birlikte ultrasonografi ile görülebilir. Kesin tanı ise yalnızca laparoskopi işlemi veya mutlaka açık ameliyatla konulabilir.

Laparoskopi, hastalığa tanı konulmasında yararlı bir işlem olup, ayrıca hastalığın ciddiyetine ilişkin fikir de vermektedir. Bu işlem ayrıca, doktorun sizin için en iyi tedavi planını hazırlamasında da kesin olarak yardımcı olacaktır. Tanı konulurken eş zamanlı olarak endometriosis odaklarının uzman cerrahi tedavisi de kesin olarak uygulanabilir.

Endometriozisin yaygın belirtileri şunlardır:

 • * Ağrılı adet.
 • * Ağrılı cinsel ilişki.
 • * Adet öncesinde karın ağrısı.
 • * Sırt ağrısı.
 • * Büyük tuvalette ağrı olması.

Bu belirtilerin tümünün başka sebepleri ve nedenleri olabilir. Hastalığın başka belirtileri görülmemesine karşın, hamile kalmakta güçlük çeken bazı kadınlarda endometriozise sıkça rastlanmaktadır.

Endometriozis doğurganlığı nasıl etkiler?

Hamile kalmakta güçlük çeken kadınlarda endometriozis hastalığı görülme son derece artmaktadır. Bu kadınların bir kısmında, özellikle de ileri evre endometriosis hastalığı olanlarda, endometriozisin neden olduğu tahribat Fallop tüplerinde kesin olarak (rahim kanalları) tıkanıklığa yol açmaktadır.

Ancak, çoğu kadında endometriozisin doğurganlığı etkileme sebepleri ve nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir.

Bu konudaki diğer teoriler şunlardır.

Endometriozis:

 • * Yumurtalıklar içinde oluşarak yumurtlama gelişimini etkilemekte ve yumurtlama bozmaktadır.
 • * Spermleri öldüren toksinler üretmektedir.
 • * Embriyonun rahim içersine tutunmasını engellemektedir.
 • * Embriyo üzerine toksik etkilidir.

Endometriosisin neden ve sebep olduğu kanal tıkanıklığı bazen tam bir tıkanıklık olmayıp sperm geçişine izin verebilir.. fakat kısmen tahrip olan kanallarda embriyolar takılarak dış gebelik de kesin olarak ortaya çıkabilir.

Endometriosisin tedavisi

Uygulanan tedavilerin temelde amacı ağrıyı gidermek ve kısırlığı ortadan kaldırıp gebe kalmayı sağlamaktır. Bu amaçla değişik tıbbi ve uzman cerrahi tedaviler uygulanabilir. Tıbbi tedaviler ağrı kesmenin dışında, endometriozisin östrojene kesin olarak (kadınlık hormonuna) bağımlı bir hastalık olması prensibine dayanır.

Hamilelik ve menopoz endometriozis oluşumunu engelleyen son derece iki doğal durumdur. Hormonal tedavilerde amaç aslında bu iki doğal durumu taklit etmektir. Her iki durumda da rahim iç zarı (endometrium) üzerindeki östrojen etkisi ortadan kalkacağından yanlış yerde yerleşmiş olan endometrial dokunun da mutlaka baskılanması beklenir. Elbette öncelikle tıbbi tedavilerle sorunlar giderilmeye çalışılmalı ancak eğer büyük çikolata kistleri veya tıbbi tedaviyle giderilemeyen ağrı gibi sorunlar varsa uzman cerrahi tedavi düşünülmelidir.

Medikal (tıbbi) tedavi

 • * Hafif ağrı kesiciler (paracetamol ve steroid olmayan değişik ağrı kesiciler v.b.)
 • * Hormon tedavileri (doğum kontrol hapları v.b.)

Hormon tedavileri

Hormon tedavileri, normal adet dönemini engelleyerek, endometriozis oluşumunu durdurmak veya yavaşlatmak amacıyla uygulanmaktadır. Bunu gerçekleştirmenin en basit yöntemi “doğum kontrol hapları” kullanmaktır. Ayrıca, endometriozisten kaynaklanan ağrının azaltılmasında etkili olduğu saptanan diğer hormon tedavileri de kesin olarak mevcuttur.

Son yıllarda oldukça etkili olan fakat kişiyi geçici olarak menopoza sokarak yumurtalıkları ve dolayısıyla da endometriozis hastalığını baskılayan analog olarak adlandırılan aylık veya 3 aylık depo iğneler mevcuttur. Ağrının giderilmesinde oldukça etkili olduğu bilinen bu ilaçların 6 aydan çok daha fazla kullanımı sakıncalı olduğundan bu süreden çok daha fazla kullanılması gerekiyorsa mutlaka ek bazı önlemlerin alınması özellikle kemikleri korumak amacıyla gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki tıbbi tedavilerin hiçbiri kişinin gebe kalma şansını arttırıcı etkiye sahip değildir. Hatta depo iğnelerin kullanıldığı dönemde kişi menopoza girdiğinden zaten gebe kalması hatta adet görmesi olası değildir.

Bazı kadınlarda hormon tedavileri bazı yan etkilere de neden olabilmektedir. fakat bu yan etkiler genellikle baş edilebilir türdendir.

Cerrahi Tedavi

Hastalığın ciddiyeti, kadının kısırlık öyküsü, gebe kalma isteği, yaşı, cerrahi tedavinin biçimini belirler. Maalesef kadının rahminin bile çıkarılması %yaklaşık olarak ortalama yüzde 30 hastada ağrının kalkmasını sağlayamaz. Genellikle ilk uzman cerrahi oldukça etkilidir, tekrarlayan girişimler bu konuda çok daha az etkilidirler. Laparoskopi ile gerçekleştirilen en sık cerrahi işlemler yumurtalık-tüp-rahmi çevreleyen yapışıklıkların kesilmesi, endometriotik odaklar ve yumurtalıktaki çukulata kistlerinin çıkarılması, yakılması, veya lazer ile yok edilmesidir.

Rahme giden sinirin yakılması ve kesilmesi (LUNA), ağrıyı gidermede belli bir oranda faydalıdır.

Yumurtalıktaki endometriomalar mutlaka bu konuda deneyimli ve dikkatli bir cerrah tarafından zarıyla soyularak çıkartılmalıdır. Çocuk sahibi olmak amacıyla bize başvuran ve çok daha önce endometriosis-çukulata kisti operasyonu geçirmiş bayanlarda gebelik şansı tüp bebek tedavisiyle bile çok yüksek olmamaktadır. Bu bayanlarda önceki operasyon veya operasyonlarda uygulanan tekniğin yumurtalık rezervine zarar verdiğini sıkça görmekteyiz.

Dolayısıyla bu konu gebelik açısından çok önem arz etmektedir. Eğer çapı 3-4 cm’den çok daha küçük çukulata kistleri varsa belki de bunlara hiç dokunmadan aşılama veya tüp bebek tedavisine kişinin alınması gebelik şansını arttırabilir. Bu konuda diğer yumurtalığın, hastanın yaşının ve diğer bazı faktörlerin uzman cerrah tarafından kesinlikle son derece iyi değerlendirilmesi gerekir.

Endometriosis tedavisinde en önemli konu çocuk arzusunun olup olmadığıdır..!

Eğer gebelik arzu ediliyorsa medikal ve cerrahi tedavileri bir yana bırakıp doğrudan gebeliğe yönelik tedavilere girişmek en akılcı olandır. Çünkü medikal (tıbbi) ve de uzman cerrahi tedavilerin gebelik şansını arttırdığı kesinlikle tam olarak kanıtlanmamıştır.

Dolayısıyla eğer yumurtalıklarda gebe kalma tedavilerini zora sokacak büyüklükte bir çukulata kisti yok ise ve kanalların da açık olduğu biliniyorsa aşılama ile bir an önce çocuk (kısırlık) tedavisine girişmek gerekir.

Eğer bahsi geçen bir çikulata kisti varsa hekiminiz öncelikle bunun çıkarılıp çıkarılmaması gerektiğini sizinle tartışacaktır.

Cerrahi tedaviyi takiben kendiliğinden gebelik oluşmaz ise yumurtlamanın uyarılması ve rahim içine sperm aşılanmasıyla bu şans arttırılabilir. fakat ileri düzey endometriosiste ve kadının yaşının yaklaşık olarak ortalama 35 ve yukarısında olduğu veya infertilite sebebi olabilecek sperm problemi gibi ek bazı faktörlerin varlığında doğrudan tüp bebek tedavisine kesin olarak başvurmakta gecikilmemelidir.

Doç. Dr. Selman LAÇİN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadınların sorunu ; Endometriosis Kadınların sorunu ; Endometriosis Kadınların sorunu ; Endometriosis

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.