İyi bir baba olmanın 10 kuralı  12 Temmuz 2013

İyi bir baba olmanın 10 kuralı

Çocuklarıyla nasıl kaliteli zaman geçirdiklerini merak ediyor musunuz?

1- Çocuğunuzla iletişim kurun

Başarılı bir baba olmak istiyorsanız çocuklarınızla bol bol konuşun ve onları dinleyin. Birlikte oturup televizyon izlemek, video oyunları oynamak ya da internette dolanmak yerine, çocuklarıyla iyi anlaşan babalar onlarla sohbet ediyor. Bu sohbetlerin ciddi konuları olmak zorunda değil. Fakat hem pozitif hem negatif sohbetler yapmak onun eleştiriye açıklığını arttıracak, dolayısıyla da kendini sürekli geliştirmesine sebep olacaktır.

2- Birlikte vakit geçirin

Ailecek birlikte vakit geçiriyor olabilirsiniz. Fakat sizin çocuklarınızla da baş başa vakit geçirmeniz gerekir. Hatta kendi aranızda şöyle bir oyun oynayabilirsiniz; her ayın bir günü çocuğunuzla baş başa oturup, onun hayatı, endişeleri, korkuları, mutlulukları ve başarıları hakkında konuşabilirsiniz.

3- Prensipleriniz olsun

Maalesef başarılı bir çocuk yetiştirmek için sadece eğlenmek ve ilişkinizi geliştirmek yetmiyor. Ona hem değerler kazandırmalı hem de sorumluluk aşılamalısınız. Birtakım aile kuralları oluşturmak ve onlara bağlı kalmak çocuğunuza tutarlılık ve sorumluluk kazandırır.

4- Tepenize çıkartmayın

Her istediğini yapmanız hayatta gerçek dışı beklentilerinin oluşmasına neden olabilir. Bazı isteklerinin bir süre ertelenmesi, hem istediği şeye daha çok değer vermesini sağlayacak hem de hayatı boyunca sabırlı olmayı ve her istediğinin anında olamayacağını öğrenmesine yardımcı olur.

5- Sevginizi belli edin

Çocuklar sevgiyi farklı şekillerde algılıyorlar. Bu yüzden sık sık onu sevdiğinizi söyleyin ya da belli edin. Sevildiklerini ve değer gördüklerini anlamaları, gelişimleri ve ileride kaliteli bir hayatları olması açısından oldukça önemli.

6- Kitap saatiniz olsun

Çocuğunuzla birlikte kitap okuduğunuz saatler ayarlayın ve bunu rutin haline getirin. Hem geleceği için iyi bir hobi kazandırmış olacaksınız hem de kitaplar sayesinde hayatlarına iyi bir yön verebilecekler. Süper babalar, çocuklarının ilk yaşlarından itibaren onlarla birlikte kitap okuyorlar.

7- Çocuğunuzun annesini sevin

Bazı babalar boşanmış olabilir ya da çocuklarının annesiyle birlikte yaşamıyor olabilir fakat annelerini sevmeniz ve bunu çocuklarınızın bilmesi oldukça önemli. Anne ve babalarıyla birlikte büyüyen çocukların hayatta daha başarılı oldukları da bir gerçek. Yani süper babalar, çocuklarının anneleriyle ilişkilerine yatırım yaparlar.

8- Annesi hakkında kötü konuşmayın

Boşanmadan sonra, bazı babalar çocuklarının anneleri hakkında kötü ve olumsuz bir şekilde konuşurlar. Doğru bir baba olmak istiyorsanız bu tutumunuzdan vazgeçmelisiniz. Tabii annesinin kötü bağımlılıkları varsa ya da çocuğuna zarar veriyorsa bu durumu gözden geçirmelisiniz. Yine de annesi hakkında kötü konuşmak yerine, onu koruduğunuzu ve sevdiğinizi hissettirmelisiniz.

9- Arkadaşlarını tanıyın

Çocuğunuzun kimlerle arkadaşlık yaptığını bilin. Arkadaşlarını evinize davet edin. Bu sayede hem arkadaşlarını hem de ailelerini tanımış olacaksınız.

10- Tehlikelerden korumalısınız

Çocuklarının etrafında oluşabilecek tehlikelerden haberdar olmalı ve bunları engellemek için ellerinizden geleni yapmalısınız. Başkalarına “hayır” diyebilmesini öğretin. Unutmayın, süper babalar hayata hazır, sorumluluk sahibi ve kendine güvenen çocuklar yetiştirir.

İyi bir baba olmanın 10 kuralı İyi bir baba olmanın 10 kuralı İyi bir baba olmanın 10 kuralı

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.