iş hayatında hedef nasıl belirlenir  16 Temmuz 2013

iş hayatında hedef nasıl belirlenir

İnsan, kendine, pek çok hedef yaratabilir. Bazıları kısa süreli, bazıları uzun süreli olan bu hedeflere kimi zaman daha kolay, kimi zamansa daha zor ulaşırsınız ama bu hedefler çalışmanızı motive ederler ve size yön gösterirler.

Peki, hedeflerinizi neye göre belirlemelisiniz?
Sonuçta hedef belirlemenin amacı o hedefe ulaşabilmektir. Sonuca ulaşamayan hedeflere sahip olmak, kişinin zamanını ve enerjisini boş yere harcamasına neden olur ve sandığınızdan çok daha fazla kişi bu durumdan muzdariptir. Unutmayın, en iyi hedef, akıllı hedeftir.

Akıllı hedeflerin 5 karakteristik özelliği olmalıdır;

Açık ve net olmalıdır

Hedefiniz net ve açık olmalıdır. Bir hedef asla aşırı veya klişe olmamalıdır. Hedefiniz net ve açık olduğu zaman, çalışmalarınızın bu yöndeki ilerlemesini de kolayca ölçüp biçebilirsiniz.

Ölçülebilir olmalıdır

Ölçemediğiniz hedefin size nasıl bir yararı olabilir ki? Eğer hedefinizi ölçemezseniz, ilerleme kaydedip kaydetmediğinizi de anlayamazsınız. Ayrıca motivasyonunuzun yüksek kalması için hedeflerinize ulaşmanız da önemlidir.

Ulaşılabilir olmalıdır

Hedefleriniz gerçekçi ve ulaşılabilir olmalıdırlar. En iyi hedef, çalışanın kendini zorlamasını sağlayan ama aşırıya kaçmayan hedeftir. Çok yüksek ya da çok düşük hedefler anlamsız olurlar ve doğal olarak zamanla bunları görmezden gelip, hedeflerinizden uzaklaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili olmalıdır

Hedefiniz, şirketinizin amacı ve görüşü ile alakalı olmalıdır.

Zaman limiti olmalıdır

Hedeflerin bir başlama ve bitiş zamanı olmalıdır. Teslim tarihine sadık kalmak, hedeflerinize daha çok odaklanmanızı ve daha çok çaba sarf etmenizi sağlar. Son teslim tarihi olmayan hedefler ve programlar göz ardı edilmeye ve ertelenmeye mahkumdurlar.

Akıllı şirketler, akıllı hedefler seçerler ve deneyimlerimize dayanarak söylemeliyiz ki pek çok işveren hedeflerine çalışanlarını dahil etmeyerek büyük bir hataya düşmekteler. Bunun yanında net, gerçekçi ve açık olmayan hedeflerin de başarısızlığa mahkum olduklarını aklınızdan çıkartmayın.

iş hayatında hedef nasıl belirlenir iş hayatında hedef nasıl belirlenir iş hayatında hedef nasıl belirlenir

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.