İnfertilite ( Kısırlık )  5 Temmuz 2013

İnfertilite ( Kısırlık )

Bir yılın sonunda gebelik olmamış ise çiftlerin uzman doktora başvurması önerilir. Genç çiftlerde bu süre çok daha uzun olabilir. Ancak çok daha önce kadın hastalıkları ile ilgili geçirilmiş bir operasyon ya da çiftlerin herhangi birinde bilinen bir hastalık var ise ya da yaş 35’in üzerinde ise araştırmalar çok daha erken başlatılmalıdır.

Yaklaşık olarak 100. evli çiftten 15’i bu sorun ile karşı karşıyadır. Kısırlık nedenleri yüzde 40. erkeğe, yüzde 40. kadına bağlıdır. Geri kalan yüzde 20. çiftte ise herhangi bir nedenden dolayı bilinemez. Bu da açıklanamayan kısırlık olarak tanımlanır.

Kısırlık Nedenleri:

Kadında Kısırlık Nedenleri:

Yumurtlama bozuklukları, tüplerde tıkanıklık ya da yapışıklıklar ve endometriozistir. Bunların haricinde myomlar, rahimin doğumsal anomalileri, rahim içi yapışıklıklar, ileri yaş, sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı da kısırlık nedenleri arasında yerini alır.

Erkekte Kısırlık Nedenleri:

Erkekte başlıca kısırlık nedenleri ise sperm sayı ve hareket düşüklüğü ile şekil bozukluklarıdır. Menide hiç sperm olmamasına da azospermi olarak adlandırılır.

Op. Dr. Nevin ÖZSARAÇ

Kadın Hastalıkları ve Doğum

İnfertilite ( Kısırlık ) İnfertilite ( Kısırlık ) İnfertilite ( Kısırlık )

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.