İleri Anne Yaşı  8 Haziran 2013

İleri Anne Yaşı

İleri Anne Yaşı

Günümüzde ileri yaş olarak adlandırdığımız 35 yaş üstü Gebelik sayıları artmıştır. Gebelik İçin İdeal Yaş 21 ila 35 yaşlar arasındadır. Kadınların sosyal ve çalışma hayatı içerisinde çok daha fazla yer alması, eğitim süreçlerini çok daha uzun tutmaları ve İnferlite (Kısırlık) Tedavi yöntemlerinin ilerlemiş olması nedeniyle Gebelik Yaşı daha ileri yaşlara kalabilmektedir. Özellikle ilk Gebeliklerini 30’lu yaşlardan çok daha sonra geçiren pek çok Kadın mevcuttur. Son 15 ila 20 yılda bu oran oldukça artış göstermiştir.

Kadınlar için yaş ilerledikçe, Hamilelik olasılığı bir o kadar azalır. Bu durumun sebebi ise, yumurtalık fonksiyonları ile ilgili bir durumdur ve ilerleyen taşlarda yumurtalık fonksiyonları yavaşlar, yumurta sayısı ve kalitesi azalır. Gebe kalma potansiyellerin de azalma meydana gelir. 35 yaştan sonra her adet döngüsünde yumurtlama meydana gelmeyebilir.

Yaş ilerledikçe bununla birlikte bazı problemlerin de görülme olasılığı artar. Özellikle kromozomal Hastalıklar ve öncelikle Down Sendromu görülme riskide yaşa bağlı istatiksel bir artış mevcuttur. Bu hastalıkla ile birlikte zeka geriliği ve bazı kalp ve organ anomileri görülür. Ancak Gebelik sırasında yapılan bazı Tarama Testleri (2’li ve 3’lü test) ile risk Hesaplanır ve riskli olan gebelerde Prenatal Testleri (AMNİOSENTEZ – KORYON VİLLUS BİYOPSİSİ)kromozom analizi yapılarak fetusta bu hastalığının olup olmadığı tespt edilebilir.

Yaş ilerledikçe insanlarda Hipertansiyon ya da Şeker Hastalığı gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. 

İleri Anne Yaşı İleri Anne Yaşı İleri Anne Yaşı

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.